Öğretmen Diyarı

SENDİKA İZNİ HANGİ GÜNLERDE VE SAATLERDE KULLANILABİLİR?
 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, sendika yöneticisi olan bazı kamu görevlilerine haftada 1 gün, bazılarına ise haftada 4 saat izin kullanma hakkı tanımaktadır.


 
Sendika yöneticilerine tanınan izin hakları

4688 sayılı Kanundaki düzenlemeye göre;

-Sendika veya konfederasyonu ilk genel kurula kadar sevk ve idare edecek yönetim kurulu üyeleri, genel kurulda yönetim kuruluna seçilenler ve sendika şube yönetim kurulu üyeleri yazılı talepte bulunmaları halinde bu görevleri süresince aylıksız izin kullanabilmekte ve talepte bulunmayan yönetim kurulu üyeleri ise kurumlarındaki görevlerine devam etmelerinin yanı sıra (ilgili sendikaları için aranan üye şartının varlığı halinde) haftada bir gün kurumlarından izinli sayılmaktadırlar.

-İldeki üye sayısı 100 ve daha fazla olan sendikanın il temsilcisi ile ilçedeki üye sayısı 50 ve daha fazla olan sendikanın ilçe temsilcisi ise haftada dört saat izinli sayılmaktadır.

-İşyerlerinde kamu görevlilerinden en çok üye kaydetmiş sendika, işyerindeki kamu görevlisi sayısı 200’e kadar ise bir, 201-600 arasında ise en çok iki, 601-1000 arasında ise en çok üç, 1001-2000 arasında ise en çok dört, 2000’den fazla ise en çok beş işyeri sendika temsilcisi seçilebilir ve bu temsilciler haftada dört saat izinli sayılmaktadır.

Sendika yönetim kurulu üyesi ve sendika temsilcilerine tanınan izin hakkının kullanılması

Sendika yönetici ve temsilcilerine tanınan izin hakkının (günlük/saatlik), haftanın hangi gününde veya günün hangi saatlerinde kullanılması gerektiği konusunda açık bir yasal düzenleme bulunmamaktadır.

Bu itibarla;

-Sendikaların il, ilçe temsilcisi ve işyeri temsilcilerine tanınan haftada 4 saat izin kullanma hakkı, ilgili memurlar tarafından aynı gün 4 saat izin şeklinde kullanılabileceği gibi, ayrı günlerde toplam 4 saat izin şeklinde de kullanılabilir.

-Sendika veya konfederasyon yönetim kurulu üyeleri ile sendika şube yönetim kurulu üyelerine, (aylıksız izin kullanmayanlara) tanınan haftada 1 gün izin kullanma hakkı, ilgili memur tarafından haftanın herhangi bir günü kullanılabilir.

Öte yandan, sendika yönetim kurulu üyelerine tanınan haftada 1 gün izin ve sendika temsilcilerine tanınan haftada 4 saat izin kullanma haklarının kullanım zamanı konusunda, kamu hizmetlerinin yürütülmesinde aksamaya veya gecikmeye neden olmayacak şekilde kurumlar tarafından belirlenme yapılması söz konusu ise de, bu belirlemenin sendikal faaliyetlerin kısıtlanması sonucunu doğurmaması gerekecektir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim