Öğretmen Diyarı

Sendika Başkanları AYM Kararını Olumlu Buldu

KRT Haber Koordinatörü Çağlar Cilara AYM'nin dershane kararını eğitimcilerle değerlendirdi. Çok sayıda eğitimcinin ağırlandığı programda AYM'nin kararına destek mesajları verildi. Aktif Eğitim Sen Başkanı Osman Bahçe Anayasa Mahkemesi'nin kamu vicdanının sesine kulak verdiğini söyledi ve şöyle konuştu:


"AYM SİYASİ BASKILARA BOYUN EĞMEDİ"


"Biz eğitim sistemimizin mevcut halini de dikkate alarak yüksek mahkemenin vermiş olduğu kararın hukuk açısından, kamu vicdanının sesine kulak verme açısından, milletin feryadına ses verme açısından son derece olumlu olduğunu düşünüyoruz. Demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, milletin tamamını ilgilendiren konularda keyfi kararlar verilmesine engel açısından değerlendirdiğimizde olumlu karar olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek mahkemenin üyeleri siyasi baskılara boyun eğmek yerine kendi vicdanlarının, hukukun ve kamuoyu vicdanının sesine kulak vererek isabetli bir karara imza atmıştır."


"MİLLET İRADESİNE DARBE YAPILDI SÖYLEMİ DOĞRU DEĞİL"


Bahçe, Anayasa Mahkemesi üyelerini hedef alan sözlere de tepki gösterdi ve şöyle konuştu:


"Demokratik sistemlerde insanlar hukuka bağlı olarak devleti ve milleti yönetecek kişileri seçerler. Demokrasi budur. Demokrasi kendi keyfine göre istediği şekilde ülkeyi yönetecek insanların seçildiği sistem değildir. Milletin yüzde 40'ının, 50'sinin oyunu almakla milletin tamamını istediğim şekilde yönetirim, benim hoşuma gidecek kararları vermeyen herkes millet iradesine darbe yapmaktadır şeklindeki anlayışı doğru bulmuyorum."


"AYM 100 BİN DERSHANE ÇALIŞANININ EKMEĞİ İLE OYNANMASINA İZİN VERMEDİ"


Dershanelerin bir sorun olmadığını söyleyen Bahçe, dershanelerin eğitim sistemindeki sorunları telafi eden kurumlar olduğunu ifade etti. Bahçe, AYM'nin kararının binlerce dershane çalışanı için olumlu olduğunu belirtti ayrıca devlet okullarında dershaneye alternatif olarak planlanan ücretsiz etüt merkezlerinin sorunu çözmeyeceğinin altını çizdi.


"Dershaneler eğitim sistemimizde çarpıklık oluşturan bir sebep değil, sistemdeki çarpıklıkların sonucu ortaya çıkan kurumlardır. Dershaneleri var eden sebepleri ortadan kaldırmadığınız sürece dershanelerin kapısına kilit vursanız ne olur, hangi sorunu çözebilirsiniz. Devlet dershaneciliği yapmaya çalışmanın yan tesirlerini eğitim sektöründe çalışmıyorsanız anlamakta zorlanabilirsiniz. AYM'nin aldığı karar önümüzdeki yıl ve sonraki yıllarda üniversite sınavlarına girecek olan milyonlarca gencin çaresizliğini bir nebze olsun bitirecek. 100 bin dershane çalışanının ekmeği ile oynanmasına müsade edilmedi. Devlet okullarında biz normal eğitimi bile ideal manada veremezken, bu devlet okullarına dershane misyonu yüklemek, dershanecilik yapma zorunda bırakma külfetinden kurtarmıştır. İnsanımızın hukuksuzlukların ilelebet devam edeceği şeklindeki önyargısını da kırmıştır."


"AYM ANAYASADAKİ HÜKÜMLERİ DOĞRULADI"


Aksiyon İş Sendikası Başkanı Vedat Öztürk ise mazlumlara müjdeler olsun diyerek AYM kararının önemine dikkat çekti. Öztürk, "Bütün mağdur, mazlum ve gariban insanlara müjdeler olsun. Çocuklarının ne yapacağını düşünüyorlardı kara kara. Onlar adına çok sevindirici bir haber oldu. AYM anayasada yazan hükümlerin doğruluğunu tespit etmiş oldu. Ülkemizde milli eğitim sistemi düzelmeden dershaneciliğin kaldırılması uygun değil zaten. Siz çocuğunuzun üniversiteyi hangisinin daha iyi kazandırdığını düşünürseniz oraya gönderirsiniz. Etüt merkezleri her ne kadar parasız olsa da çocuğunun ODTÜ'de okumasını isteyen insanların birçoğu külfete katlanıp çocuğunu mutlaka dershanelere gönderecektir." şeklinde konuştu.

 

Kaynak: .sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim