Öğretmen Diyarı

ROTASYON DRAMA DÖNÜŞMESİN

MEB'de okul yöneticileri ve denetmenlerden sonra taşra yöneticilerine de rotasyon uygulanıyor. Yönetmelik ve kılavuz yayımlandı. Altı yılını dolduran ilçe Milli eğitim müdürleri, il milli eğitim müdür yardımcıları, il ve ilçe şube müdürleri ağustos ayının ikinci yarısından itibaren yeni yerlerinde görevlerine başlayacaklar. Kapsama giren tüm taşra yöneticilerine inşallah hayırlı olur.

Yeni müsteşarla birlikte, çıkarılacak her mevzuatın paydaşlar arasında tartışmaya açılmasını son derece olumlu karşılıyoruz. Herkes birikimi doğrultusunda taslak hakkında düşüncelerini ortaya koyuyor ve sonunda bir ürün ortaya çıkıyor. Bu anlamda sayın bakana ve sayın müsteşara teşekkür ediyoruz.

 

Yönetmelik ve kılavuzu inceleyip konunun muhatabı arkadaşlarımızı dinledikten sonra henüz iş işten geçmeden Bakanlığa çağrıda bulunalım istedik. Elbette her talebi karşılamak mümkün değildir. Ancak bu durum, bazı olumsuz neticeler doğurabilecek uygulamaları düzeltmemizi engellememeli.

 

Yönetmelik ve kılavuzda düzeltilecek elbette bazı noktalar var. Bu yüzden daha yönetmelik uygulanmadan konu yargıya taşındı. Yargı kararları çoğu MEB uygulaması gibi bunu da etkileyecektir.

 

Burada en dikkat çekici noktalardan biri İstanbul'un durumu. Hemen hemen bütün illerde farklı hizmet bölgeleri varken İstanbul'un tamamı birinci bölge ilan edilmiş. İstanbul'da hizmet süresini dolduran bir taşra teşkilatı yöneticisi mutlaka İstanbul dışına gitmek durumunda kalırken diğer illerde görev yapanların kendi illerinde kalmaları olasılık dahilinde. Bu uygulamanın adalet ve hakkaniyetle bağdaştığını söylememiz çok zor. Nasıl diğer iller farklı hizmet bölgelerine ayrıldıysa İstanbul'da da aynı şey yapılabilirdi. İstanbul'u Anadolu ve Avrupa yakası diye ikiye ayırmak belki rotasyonun ruhuna ters düşebilir. Ancak Tuzla, Sultanbeyli, Sancaktepe, Şile, Adalar Anadolu Yakasında; Silivri, Çatalca, Arnavutköy, Sultangazi vb. ilçeler Avrupa Yakasında farklı hizmet bölgeleri olarak değerlendirilebilirdi. Hatta Şile ve Adalar koşulları itibariyle üçüncü hizmet bölgesi olarak da değerlendirilebilir.

 

Bu yıl 12 yıllık zorunlu eğitim sisteminin bir gereği olarak okullar ilk okul - orta okul şeklinde ayrılarak okul dönüşümleri yapılmış, sistem henüz oturmamıştır. Kesin ve kademeli okul dönüşümleriyle alakalı kamuoyunda dikkate alınması gereken bir tepki var. Öğretmen ve yöneticilerin atamaları tatil sürecinin tamamına yayılmış ve il içi atamalar yeni mağduriyetlere kapı aralamıştır. Özellikle taşra yöneticilerinin tamamının rotasyona tabi olduğu ilçelerde ciddi sıkıntılar oluşabilecektir. Çünkü kurumun hafızası sıfırlanacaktır. Bu durumda olan ilçelerde sorunlara daha hızlı ve etkili çözümler üretmek için bulunduğu hizmet bölgesinde görev süresi en az olan bir iki kişinin rotasyonunun bir dahaki yıla ertelenmesi yerinde olabilir.

 

İl ve ilçe milli eğitim şube müdürlüğü eşdeğer görevler olmasına rağmen ilçe şube müdürünün ile, il şube müdürünün de ilçeye gidememesi yerinde bir karar değildir. İlçe milli

 

eğitim müdürü ve il milli eğitim müdür yardımcıları arasındaki esnek geçişkenlik hakkı il ve ilçe şube müdürlerine de verilmelidir.

 

Kırk tercihinden herhangi birine atanamayan taşra yöneticisinin kurayla re'sen atanmasını sağlıklı bulmuyoruz. Bu durumdaki arkadaşlara ikinci bir başvuru hakkı tanınmalıdır. İkinci başvuru neticesinde atanamayan kişilere bilgisayar kurası uygulanmalıdır.

 

İstanbul'da çoğu ilçe milli eğitim müdürünün görev yeri zaten değiştirilmişti. Bu rotasyon onlar için ikinci bir rotasyon dolayısıyla ikinci bir sıkıntı olacaktır. Bu da insani açıdan dikkate alınması gereken bir durumdur.

 

Taşra yöneticileri uzun yıllar bulundukları yerde görev yapan ve düzenini kuran arkadaşlardır. Çoğu yeniden ev ve ailesini taşıyacak durumda değildir. Zorunlu yer değiştirmeye tabi taşra yöneticilerinden yeni görev yerlerine gitmek istemeyenlere daha alt görev olan okul yöneticiliğine geçiş hakkı verilmelidir. Eski yönetici atama yönetmeliklerinde verilen bu hak, yeni çıkacak yönetmeliğe de konulmalıdır.

 

Beşinci bölgede görev süresini tamamlayan bir taşra yöneticisinin sadece dördüncü bölgeden tercihte bulunabilmesi yanlış. Beşinci bölgede iki yıl görev yapan bir yöneticinin dördüncü bölgeye atanmasına sözümüz yok ancak beşinci bölgede örneğin on yıl çalışmış bir kişiyi sadece dördüncü bölgeye mahkum etmek hakkaniyetle bağdaşmaz.

 

Son bir eleştiri olarak şunu söyleyebiliriz: Taşra yöneticiliği boyunca birkaç defa rotasyona tabi tutmak istediğiniz kişilerin mali ve özlük haklarından haberiniz var mı? Bu insanlar her taşınmada ekonomik krize girecektir. O halde yöneticilik hayatları boyunca diyar diyar gezdireceğiniz ve başarı beklediğiniz bu yöneticilerin mali haklarında iyileştirme yapmanız gerekmez mi?

 

Testi kırılmadan yani taşra yöneticileri büyük sıkıntıları göğüslemek zorunda kalmadan önce bakanlığa çağrıda bulunuyor ve diyoruz ki yönetmelik ve kılavuz çıktıktan sonra oluşan eleştirileri dikkate alın ve rotasyonu daha makul bir çizgiye çekin! Hiçbir şey için geç değil.

 

 

 

 

 

 

 

Erol ERMİŞ

 

Eğitim-Bir-Sen

 

İstanbul 3 No'lu Şube Başkanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol