Öğretmen Diyarı

Öğretmenler Okullarda Çocuk Bakım Odası İstiyor

Aktif Eğitim Sen'in yaptığı bir araştırma okuldaki  öğretmenlerin çoğunluğunun okullarda çocuk bakım odası olmasını istediği sonucu ortaya koydu.


 Aktif Eğitim Sen üyelerinin sendikaya taleplerini bildirmesi üzerine, Aktif Eğitim Sen öğretmenlerinin çocuk bakım odası talebini resmi bir yazıyla Milli Eğitim ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları iletti. Ayrıca eğitim çalışanlarının bu sorununun nasıl çözülebileceği noktasında bir proje de hazırladı.


Aktif Eğitim Sen konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:


"Küçük çocuklarının bakımı eğitim çalışanlarının en temel problemlerinden birisidir. Hatta ailevi problemlere dahi sebep olacak kadar ciddi bir konudur. Özellikle ailelerinden uzakta görev yapan öğretmenlerin çocuklarını emin ellerde yetiştirmeleriyle alakalı yaşamış oldukları kaygı, okuldaki performanslarını da olumsuz yönde etkilemektedir. Çocukları için güvenilir bir bakıcı bulup bulamama endişesi hem kendi iç dünyalarında bir çalkantıya neden olmakta hem de ders verdiği öğrencilere karşı çalışma verimini olumsuz etkilemektedir.


 Bir bebeğin ilk yılları anneye her yönüyle bağımlı olduğu bir dönemdir. Bu nedenle, gerek çocuğun anneye duyduğu ihtiyaç gerekse de eğitim çalışanlarından maksimum düzeyde istifade etmek ve çocuklarından ayrı kalmadan çalışmalarını sağlamak için çocuk bakımı ile ilgili sorunlarına çözüm bulunması gerekmektedir" dedi.


 Aktif Eğitim Sen öğretmenlerin okullarda çocuk bakım odası olmasını isteyip istemediklerine dair bir anket de yaptı.


1869  kişinin katıldığı anket, eğitim kurumlarında çocuk bakım odaları açılmasının zaruret olduğunu ortaya koydu. Ankette yer alan “Eğitim kurumlarına çocuk bakım odası yapılmalı mıdır?” sorusuna, katılımcıların %96’sını oluşturan 1788 kişi EVET cevabı verdi. HAYIR diyenlerin oranı ise 81 kişi ile %4’te kaldı.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim