Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Müdürlüğüne Sendikalardan Ortak AdayTürk Eğitim Sen, Eğitim Sen,Eğitim İş ve Anadolu Eğitim Sen yaptıkları ortak basın açıklamasında adı haksız müdür görevlendirmeleri ve Bir Sendika üyelerine torpil yaptığı iddiaları ile gündeme gelen Milas Milli Eğitim Müdürü İradet GENÇ’in görevden alınarak Konya Ereğli’ye görevlendirilmesiyle boşalan kadroya İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak Saadet Ökten’i aday gösterdiler. Sadece siyasilerin insiyatifine bırakılan ve siyasi partiye yakın bir sendikaya üye olmayanların atanamadığı Milli Eğitim Müdürlüğü kadrosuna Sendikaların ortak adaylarını düzenledikleri basın açıklamasında kamuoyu ile paylaşması Türkiye’de bir ilk olarak tarihe geçmiş oldu.Yapılan Basın açıklamasına sadece Bir sendikanın bulunmaması ise gözlerden kaçmadı.

Türk Eğitim Sen ,Eğitim Sen,Eğitim İş ve Anadolu Eğitim Sen Milli Eğitim Müdürlüğü İçin Tek Bir Adayda Birleştiler

Milas Şehir Parkı’nda düzenlenen basın bildirisinde Türk Eğitim Sen İlçe Temsilcisi Adnan KARAAĞAÇ,Eğitim Sen İlçe Temsilcisi Mustafa Ali DEMİRCİ ,Eğitim İş İlçe Temsilcisi Mehmet KAYA ve Anadolu Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Sedat DEGER’in desteğiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adaylığını açıklayan Saadet ÖKTEN İdarecilik geçmişini ve Milas’a Fen Lisesi kazandırma projesindeki etkin rolünü hatırlattıktan sonra Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Türk-Eğitim Sen ve Anadolu Eğitim Sen gibi büyük sendikaların kendi ismi üzerinde birleşmesinin altını çizdi. MEB Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin Milli Eğitim Müdürü kadrosuna atanma şartını düzenleyen maddelerin Danıştay tarafından iptal edildiğini hatırlatan ÖKTEN 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun ilgili maddesine göre 10 yıl hizmeti olan herhangi bir öğretmenin bu makama getirilebileceğini ve bu yüzden bu yöntemle adaylığını ilan ettiğini ifade etti.

Eğitim adına doğru işlerin yapılması hedefleniyorsa biz buradayız
Bu makama görevlendirilmesinde kanuna göre herhangi bir maninin söz konusu bile olmadığını kaydeden Ökten, “Aksine yanımda bulunan ve destek veren sendikalara bakıldığında çoğulcu demokrasinin gereği apaçık ortadır. Eğer bu ülkede demokrasi, toplumsal uzlaşı, tek amaç etrafında birleşme aranıyorsa işte buradayız. Yıllardır eğitimi etkisi altına almış, çiftlik gibi yöneten bir sendikanın karşısında hep birlikteyiz. Eğer Milas'ın eğitimi kalitesi yükseltilmek isteniyorsa, gerçekten liyakat göz önünde bulundurulacaksa, eğitim adına doğru işlerin yapılması hedefleniyorsa biz buradayız.

Milas'ımızın eğitimine en üst düzey katkıyı, faydayı sağlamak için birilerinin aksine herkesle, her görüşle çalışabileceğimizin ispatı olarak karşınızdayız ve ben de üstüme düşeni yaparak bir kez daha elimi değil tüm vücudumu taşın altına koyuyorum.”dedi.

ÖKTEN: Milli Eğitim Müdürlüğüne Adilce Görevlendirilmenin Yapılmasını İstiyorum
Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne görevlendirilmenin adilce yapılmasını beklediğini vurgulayan Saadet ÖKTEN basın bildirisinde “bu ülkede iş yapacak kişilerin seçimi yapılırken birilerini tanımaları, bir siyasi görüşü temsil etmeleri dışında; yapılacak işi gereği gibi hakkaniyetle, özgürce ve cesurca yapacak kişilerden seçileceğini atama makamının beni görevlendirerek göstermesidir. Aksi halde zaten herkesin beklediği gibi BİR sendika üyesi tepeden bu makama görevlendirilecektir. Bu da bizim tespitlerimizin haklılığını ortaya koyacaktır.” İfadelerine yer verdi.

Milas'ın öğrencilerini tanıyan bir yönetime ihtiyacı var

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bundan önceki yıllarda Milas'ta eğitim düzeyini yükseltmek için çok çeşitli projeler yapmasına rağmen bazı sebeplerden dolayı başarılı olmadığını da kaydeden Ökten, “Biz bu sebepleri biliyoruz ve ortadan kaldırmaya çalışacağız. Bu sebepleri ortadan kaldırmak için Milas'ın yaşam tarzını, aile yapısını bilen ve öğrencilerini tanıyan bir yönetime ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Yıllarca ilçemize misafir gelen müdürlerimize hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz fakat başarının sağlanması için sorunun bir parçası da bizce bu durumdur. Gelişimimizi engelleyen bu sorunları çözdükten sonra projelerimizi uygulamaya koyacağız. Birlikte çalışarak başarılamayacak hiçbir şey yoktur.”dedi.

Sendikalar: Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İçin Saadet ÖKTEN En Doğru İsim 

Ökten’in açıklamasının ardından söz alan sendika temsilcileri, Milas ve bölgesini iyi tanıyan, sosyal anlamda mesleğine ve meslektaşlarına hakim, sorunları yasayarak bilen, fikirleri kamuoyu önünde tartışmaya açarak ortak akıl ile çözüm arayacak olan, yönetimde en üst düzeyde şeffaflığı hedefleyen, kapısı basta mesai arkadaşlarımız olmak üzere eğitim konusunda yapıcı eleştirilere her zaman acık olacak, ekip çalışmasına inandıklarını kaydederek, bu doğrultuda Saadet Ökten isminin doğru olduğunu ve kendisini desteklediklerini belirtti. 

Ökten Milas kamuoyunun da desteğini beklediğini belirtti.

Basın Bildirisinin Ardından Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Resmi Başvurusunu Yaptı

Basın açıklamasının ardından Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk ve Toplu Sözleşmeden Sorumlu Genel Başkan yardımcısı Sedat DEGER ile beraber Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğüne giden Saadet ÖKTEN önceden hazırlamış olduğu dilekçeyle resmi başvurusunu gerçekleştirdi. 

AES Basın Sekreterliği

BASIN BİLDİRİSİ METNİ

SAADET ÖKTEN (evli; 2 çocuk)

20/05/1974 tarihinde Milas’a bağlı Selimiye kasabasında doğdum.
İlköğretim okulunu aynı kasabada tamamladım. 

Kuleli Askeri Lisesi’ni kazanınca 1 yıl İstanbul’da bu okula devam ettim. Rahatsızlığım sebebiyle okula devam edemeyince hayatımın tek başarısızlığını yaşayarak Milas Lisesi’ne nakil oldum. 

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümünden 1997’de mezun oldum.

İlk görev yerim Kilis’te 1997 de göreve başladım. Kilis’te çeşitli liselerde çalıştım.
2004 yılında; Milas Anadolu Lisesi’ne tayin olarak memleketime hizmet etmeye başladım. 

2009 yılında; ilçemizde o yıl açılan Sebahattin Akyüz Anadolu Öğretmen Lisesi’nde elimi taşın altına koydum. Bu okulun bugün ki fiziki yapısına kavuşmasında ve Fen Lisesi olması için çalışan ekibin etkin bir parçasıydım. Geçmiş yerel gazeteleri incelerseniz ve bu konuda çalışanlardan araştırırsanız bu çalışmamı doğrulatabilirsiniz.

Bu yıl da okullar kapandığımda mezun olduğum, ilçemizin gözbebeği okulu Milas Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ne geçtim.

Görev yaptığım Milas Anadolu Lisesi’nde 3 yıla yakın, Sebahattin Akyüz Anadolu Öğretmen Lisesi’nde 1 yıl müdür yardımcılığı yaptım. Öğretmen Lisesi pansiyon binasını öğretmen arkadaşlarım ve sosyal çevremle tepeden tırnağa yaşanacak yer haline dönüştürdük. Görev yaptığım tüm kurumlarda birleştirici, yapıcı ve pozitif yaklaşımımla ön plana çıktım. Sayısız organizasyona imza attım. Sadece Milas’ımıza Fen Lisesi kazandırma projesinde 4000’in üstünde kişiyi sosyal medyada bir araya getirerek siyasi desteği sağladık ve Fen Lisesi’ni getirmeyi başardık.

Bugün de bu birleştirici özelliğimin yansıması olarak yanımda Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Türk-Eğitim Sen ve Anadolu Eğitim Sen sendikalarının değerli başkanları bulunuyor.

NEDEN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE ADAY OLUYORUM
Aslında ne yönetmelikte ne de yasalarda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü atamasında böyle bir yöntem yok. İşte tamda bu yüzden; ortada atama esaslarını belirleyen, hangi kriterlerle atama yapılacağını belirten bir yasa, yönetmelik olmadığından; 10 yıldır çalışmakta olan herhangi bir öğretmen arkadaşımın bu makama getirilebileceğinin altını çizmek için bu yöntemle adaylığımı ilan ediyorum.

Şöyle ki: mevcut durum 23/10/2014 tarihli 2014/703 sayılı, 5/3/2014 tarihli 2013/6705 sayılı, 6/3/2014 tarihli 2013/1936 sayılı Danıştay kararlarına göre İlçe Milli Eğitim Müdürü ataması 12/10/2013 tarih 28793 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PERSONELİNİN GÖREVDE YÜKSELME, UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ VE YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMASI HAKKINDA YÖNETMELİK’in 23. Maddesine göre atama yapılacaktır.

Eğer bu ülkede demokrasi, toplumsal uzlaşı, tek amaç etrafında birleşme aranıyorsa işte buradayız. Yıllardır eğitimi etkisi altına almış, çiftlik gibi yöneten BİR sendikanın karşısında hep birlikteyiz. 

Eğer Milas’ın eğitimi kalitesi yükseltilmek isteniyorsa, gerçekten liyakat göz önünde bulundurulacaksa, eğitim adına doğru işlerin yapılması hedefleniyorsa biz buradayız. Ekip olarak buradayız. Milas’ımızın eğitimine en üst düzey katkıyı, faydayı sağlamak için BİRilerinin aksine herkesle, her görüşle çalışabileceğimizin ispatı olarak karşınızdayız ve ben de üstüme düşeni yaparak bir kez daha elimi değil tüm vücudumu taşın altına koyuyorum. 

BEKLENTİM; bu ülkede iş yapacak kişilerin seçimi yapılırken birilerini tanımaları, bir siyasi görüşü temsil etmeleri dışında; yapılacak işi gereği gibi hakkaniyetle, özgürce ve cesurca yapacak kişilerden seçileceğini atama makamının beni görevlendirerek göstermesidir. Aksi halde zaten herkesin beklediği gibi BİR sendika üyesi tepeden bu makama görevlendirilecektir. Bu da bizim tespitlerimizin haklılığını ortaya koyacaktır.

MİLAS’IN EĞİTİM DURUMU

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bundan önceki yıllarda Milas’ta eğitim düzeyini yükseltmek için çok çeşitli projeler yapmış fakat tam olarak istenen başarı sağlanamamıştır. Bunun çeşitli sebepleri var. Biz bu sebepleri biliyoruz ve ortadan kaldırmaya çalışacağız. Bu sebepleri ortadan kaldırmak için Milas’ın yaşam tarzını, aile yapısını bilen ve öğrencilerini tanıyan bir yönetime ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Yıllarca ilçemize misafir gelen müdürlerimize hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz fakat başarının sağlanması için sorunun bir parçası da bizce bu durumdur. Gelişimimizi engelleyen bu sorunları çözdükten sonra projelerimizi uygulamaya koyacağız. Birlikte çalışarak başarılamayacak hiçbir şey yoktur.

SON SÖZ

İçinizden gelen, Milas ve bölgesini iyi tanıyan, sosyal anlamda mesleğine ve meslektaşlarına hakim, sorunları yaşayarak bilen, fikirleri kamuoyu önünde tartışmaya açarak ortak akıl ile çözüm arayacak olan, yönetimde en üst düzeyde şeffaflığı hedefleyen, kapısı başta mesai arkadaşlarımız olmak üzere eğitim konusunda yapıcı eleştirilere her zaman açık olacak, ekip çalışmasına inanan bizler benim ismimde ve fakat tekrar ediyorum Milas’ın eğitimini BİRLİKTE yönetmeye talibiz ve Milas kamuoyunun desteğini bekliyoruz.

SAADET ÖKTEN
ÖĞRETMEN

MUSTAFA ALİ DEMİRCİ-EĞİTİM SEN 
ADNAN KARAAĞAÇ-TÜRK EĞİTİM SEN
MEHMET KAYA- EĞİTİM İŞ
SEDAT DEĞER-ANADOLU EĞİTİM SEN MYK Adına
FERDİ GÜNAY-ANADOLU EĞİTİM SEN- MUĞLA İL BAŞKANI
HAKAN KAYATEMUR-ANADOLU EĞİTİM SEN- MİLAS İLÇE TEMSİLCİSİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim