Öğretmen Diyarı

Memur Sen: Sivil itaatsizliğe devam ediyoruz

Kılık kıyafet düzenlemesi sonrasında, Memur Sen yönetimi sabah saatlerinde bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamada bayan memurlar için getirilen kılık kıyafet düzenlemesi övülürken, erkek memurlar için hiçbir düzenleme yapılmaması ise eksik bulunmuştu.


Memurlar.net olarak yapmış olduğumuz haberde ise sivil itaatsizlik eylemlerine devam edilmesi gerektiğini belirtmiştik.


Memur Sen konfederasyon yönetiminden yapılan açıklamada, sivil itaatsizlik eylemlerine devam edileceğinin belirtilmemiş olmamasını ise eleştirmiştik.


Memur Sen yönetimi, bu gece itibariyle yeni bir açıklama yapmış ve erkek memurlar için sivil itaatsizlik eylemlerine devam edeceğini belirtmiştir.


İŞTE KONFEDERASYONDAN YAPILAN YENİ AÇIKLAMA


Hayata geçirdiğimiz sivil itaatsizliğin bütün hedefleri gerçekleşmeden kılık-kıyafetle ilgili taleplerimizin gerçekleşmesi için kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu anlamda, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik'in 5'nci maddesinde hala hükmünü sürdüren kravat zorunluluğu, saç ve favori uzunluğu, sakal bırakma yasağı, bıyık şekli gibi sınırlama ve yasaklara son verilmesi yönünde düzenleme yapılması noktasında kamuoyu baskısı oluşturmak amacıyla; Memur-Sen Konfederasyonu ve bağlı sendikaları olarak 8 Ekim 2013 Salı gününden itibaren, erkek kamu görevlilerinin kamu hizmetlerini bu sınırlama ve yasaklara uymaksızın belirleyecekleri kılık-kıyafetle yerine getirmesine yönelik sivil itaatsizliğe devam ediyoruz.


8 Ekim tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Kılık-Kıyafet Yönetmeliği değişikliğini, kadın kamu görevlileri için özgürlük bayramı, erkek kamu görevlileri içinse özgürlük eylemi yapmamıza gerekçe olarak görüyoruz.


Bu kapsamda, hizmet sundukları toplumda genel kabul görmüş ahlak kurallarına uygunluk, temsil ettikleri kamu erkine yönelik toplumsal saygınlık noktasında çatışma ve tartışma oluşturmayacak kılık-kıyafetle görev yapmaları kaydıyla kamu görevlilerinin kılık-kıyafetlerinin, kamu hizmetinin sürekliliğine, verimliliğine, etkinliğine ve nihayetinde hizmet alan bireylerin ve toplum kesiminin tarafsızlık ve bağımsızlık algısına yarar ya da zarar üretecek bir çerçeveye sahip olmadığı yönündeki kanaatimizin ve bu kanaat doğrultusunda erkek kamu görevlilerine yönelik kılık-kıyafet özgürlüğü hedefini gerçekleştirmek için 8 Ekim'den itibaren yeniden hayata geçirdiğimiz sivil itaatsizliği uygulayacak üyelerimizin kamuoyu tarafından destekleneceğine inanıyoruz.


\"Memurlar.Net

www.memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim