Öğretmen Diyarı

MEB Okul Müdürlerini Küstürdü

OKULLARIN TEMİZLİK HİZMETLERİ

Son yıllarda devlet okulları, idarecilerin büyük özveri ve gayretleriyle özel okullarla yarışır hale gelmişlerdi. Gelişmeye açık, idealist idareciler velileriyle bütünleşerek örnek çalışmalara imza atıyorlardı. Ekip ruhu ön plana çıkıyor, stratejik planlar yapılıyor, öğrenci kıyafetleri kolejleri takip ediyor, mezuniyet törenleri yapılıyor, kurslar okul dershanelerine dönüşüyor, yapılan çalışmalarla öğrenci başarısı bilimsel olarak ölçülüyor ve velilere çeşitli yollarla düzenli bilgi veriliyordu. Web siteleri, dergileri, logoları ve fiziki donanımları ile okullar hayat buluyordu. Bu çok önemli bir eğitim hamlesiydi.

Eğitim sistemimize yön veren yetkililer bu gelişmeleri okuyamadılar. Parasal işlerde her dönem var olan bazı kötü niyetli insanları bahane ederek bu gelişmeleri tamamen yok ettiler. Eğitim camiasının bu yüzkaraları ile mücadele edeceklerine,  dağ gibi problemlere rağmen harikalar sergileyen fedakâr idarecileri küstürdüler.

Okullarımızdaki gelişme dönemi geçen yıl yapılan bağış soruşturmalarıyla sona erdi. Bu durumu henüz fark edemeyen bazı idarecilerimiz hala bu güzellikleri devam ettirmeye uğraşıyorlar. Ancak yıpranan ve zarar gören, sinirleri bozulan kendileri oluyor. Artık yeni bir dönem başladı. “Yaz kurtul” dönemi. Problemler iletilince yetkililer, “bize yazdınız mı?” diye soruyor. Okul müdürleri risk alarak çözüm üretmekten vazgeçip yazmalılar ve sadece yazmalılar.

Peki, mevcut durum nedir? Okul Aile Birliklerinin ne ad altında olursa olsun bağış kabul etmesi yasaklanmış, İl Özel İdaresi tarafından bazı okullara iki üç aylığına verilen hizmetlilerin işine yılsonu itibari ile son verilmiş ve ilave hiçbir kaynak aktarılmamış. Sadece, anaokulları, ilkokul ve ortaokulların elektrik, su ve doğalgaz faturaları gecikmeli olsa da ödenmiş, gecikme faizleri bile okullara ödettirilmiş. Devletin başka hangi kurumu bu durumdadır merak ediyorum. Bu durum yetmezmiş gibi, “okullarımızın bütün ihtiyaçları karşılanmaktadır, bir problem varsa müdürlerden kaynaklanmaktadır.” diye açıklamalar yapılmış.                Son günlerde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü imzalı okullara gönderilen yazı konuşuluyor. Yapılan uyarı çok yerinde olmakla beraber, “okulların temizlik hizmetleri İl Özel İdaresi tarafından karşılanıyor, okulların daha iyi temizlik hizmeti almak için çalıştırdıkları personel” ibareleri, zaten hassas olan idarecilerimizin tepkisini çekmiştir. Okullar daha iyi temizlik derdinde değil, tam aksine öğrencilerini mikrobik hastalılardan koruma telaşındadır. Yapılan uyarı yerinde diyorum çünkü bu konuda mağdur olan okul müdürlerinin, şube müdürlerinin yaşadıklarını birebir biliyorum ve yaşadım.

Bu aşamadan sonra bu konu kalıcı bir şekilde çözülmelidir. Bu yükü okul müdürlerinin üzerinden alın diye yıllardır yazıyoruz. Mahkemelere, tazminatlara harcanan paranın yönünü okullara çevirin. Mevcut durumu görmedim, bilmiyorum, duymadım demeyin.

Talat YAVUZ

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı

memurdan.netDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol