Öğretmen Diyarı

Kıyafet Özgürlüğü Eylem Kararı Alan Sendikalara Çağrı

AES’ten Kıyafet Özgürlüğü Eylem Kararı Alan Sendikalara Çağrı

Sendikamız tüzüğü ve ilke kararları eğitim çalışanlarının özlük haklarını iyileştirmek yanında bireysel özgürlüklerin korunması, genişletilmesi için çalışmayı gerektirir. Bu kapsamda yürüttüğümüz çabalardan biri de kılık kıyafet özgürlüğünün kazanılması içindir. Nitekim, Sendikamız Merkez Yönetim Kurulu’nun 18 Mart 2013 Tarih ve 297 Sayılı Kararı ile başlattığımız SERBEST KIYAFET EYLEMİMİZ 14.11.2013 Tarih ve 353 Sayılı karar ile güncellenmiş olup sürmektedir.

8.10.2013 Tarih ve 28789 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Kamu Kurum ve Kuruşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte Değişiklik yapılmasına ilişkin Yönetmelik ile yalnızca başörtüsü özelinde kısmi bir serbestlik getirilmiş olması eylem kararımızın gerekçelerini ortadan kaldırmamıştır. 14.11.2013 Tarih ve 353 Sayılı Yeni bir MYK Kararı ile, kıyafet özgürlüğüne dair düzenlemeler yapılıncaya kadar güncellemek üzere, 2013-2014 Öğretim yılı sonuna kadar serbest kıyafet eylemliliğimiz uzatılmıştır.

Aynı sendikal kanuna tabi olan ve eğitim iş kolunda hizmet veren Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Aktif Sen’in de serbest kıyafet konusunda eylem kararı aldığı resmi sitelerinde duyurulmuştur. Sendika gündemlerinin, sorun çözme yöntemleri farklılaşması çok seslilik ve demokrasinin gereğidir. Bir yandan da AYNI sorunu teşhis edip, aynı ilke kararı alan sendikaların ortak eylemlilik içinde bulunması da demokratik, samimi bir tecrübedir. Sendikamız bu ortak eylemliliği sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçmesi, özür grubu atamaları, ataması yapılmayan öğretmenler gibi hayati başlıklarda organize etmiş olmanın, kazanımlar elde etmenin gururunu taşır, tecrübesine güvenir. Ortak irade sergileyerek birlikte eylem koyan sendikaların eyleme konu olan hakları alma şansları arttığı gibi, farklı sendikalara üye olduğu halde aynı kurumda aynı sorunu yaşayan kamu çalışanları arasındaki çalışma barışına katkı sağlanır. Ayrı ayrı, AYNI eylemi yapmanın mantığı da, kazanımı da olamaz.

Sendikamız, Genel başkanımız Cansel GÜVEN tarafından imzalanan ortak bir metinle eylemliliği sendikal dayanışma içinde gerçekleştirmek adına SERBEST KIYAFET EYLEM KARARI alan eğitim sendikalarına ayrı ayrı çağrı yapmıştır. Sendika genel başkanlarına hitaben kaleme alınan çağrı aşağıdadır.

Türkiye’nin yurttaşlarını yetiştiren öğretmenlerin ve tüm eğitim çalışanlarının hem fikren hem şeklen özgürleşerek kendilerini ifade edecek bir kazanıma vesile olması için kamuoyu ile paylaşıyoruz. Çağrımıza yapılacak geri bildirimleri de ayrıca paylaşacağız.

Anadolu Eğitim Sendikası Basın Sekreterliği

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim