Öğretmen Diyarı

KAMUDA KRAVAT DAYATMASINA HAYIR!

Hükümetin açıkladığı demokratikleşme paketini olumlu karşılayan Memur-sen kamuda kılık-kıyafet düzenlemesinin sadece başörtüsü ile sınırlı tutulmasının bir eksiklik olduğunu ifade ederek erkeklere de özgürlük için Başbakanlığa yazı yazdı.Erkek kamu görevlilerinin takım elbise, kravat,saç, sakal gibi yasaklardan kurtarılması, özgürlük paketinin daha kapsayıcı ve daha özgürlükçü olması için Başbakanlığa yazılı talepte bulunan Memur-Sen, kılık kıyafet özgürlüğü talebinde ısrarcı olduğunu gösterdi.


Takım elbise, kravat zorunluluğunun kaldırılması, saç, sakal, bıyık ve favorinin uzunluğu gibi, erkeklerin şekline yönelik sınırlamalara son verilmesini isteyen Memur-Sen 30 yıldır insan hak ve hürriyetlerini ihlal eden başörtüsü yasağının sona erdirilmesini demokrasi adına önemli bir adım olarak değerlendirdi.Başörtüsü yasağının sona erdirilmesi, kamuda çalışan kadınlar arası ayrımcılığı sona erdirdiği gibi kadın-kadın eşitliğinin sağlanması açısından önem arz ediyor. Demokrasi yolculuğunda yeniyeni mesafeler alan Türkiye’de demokratikleşme için kamuda çalışan erkeklere yönelik kılık-kıyafet dayatmalarının da sona erdirilmesi gerekiyor. 18 Mart 2013’ten itibaren süresiz sivil itaatsizlik gösteren Memur-Sen özgürlük talebinin kadın erkek herkes için olduğunun altını çizerek Başbakanlıktan erkeklerin özgürlük taleplerini dikkate almasını istedi.

Demokratikleşme paketinde erkeklerle ilgili taleplerini de görmek isteyen Memur-Sen’in Başbakanlığa yazdığı işte o yazı:

TIKLAYINIZ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim