Öğretmen Diyarı

Eğitim Sendikaları Neden Duyarsız Kaldı

Yönetmelik yayım tarihinden bu güne sessiz çığlıklarını duyurmaya çalıştıkları egitim kurumları yeniden atama konusunda forum siteleri üzerinden , sosyal sitelerde guruplar kurarak ve sosyal medya aracılığı ile haklarını arıyorlar.Başta eğitim sendikaların ve eğitim yöneticilerin sahip çıkması gereken bir konuda bu sessizliğin sahip çıkılmazlığın üzüntüsünü yaşamaktadırlar.Kadir gecesi arifesinde yayımlanan yönetmelik eski yöneticilere zulüm olmuş ve korunan haklar maddesi ile eski haklara saygı ve çifte standarda dur demek için çabalıyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı 04.08.2013 tarihindeyayımlanmış olduğu yönetmelikle yürürlüğe giren yeni MEB Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde geçmişte yöneticilik görevinde bulunmuş , yönetmelik yayım tarihinden önce yöneticilik kademelerinde bulunup iller arası , özür gurubu ,alan değişikliliği sebebiyle görev yeri değiştirmek zorunda kalan eski yöneticilerin haklarına saygı göstermemiştir. egitim kurumları yeniden atama hakkını yok saymıştır.

Ama 04.08.2013 tarihinde yayımlanan yönetmelikte eski hakları koruma amaçlı çalışma yapılmış gibi gösterilip “Korunan haklar” başlıklı geçici 1.maddesinde, “1-2 Ekim 2011 tarihlerinde yapılan yönetici seçme sınavından alınan puanlar, yapılacak ilk yazılı sınava kadar, bu Yönetmelik hükümlerine göre yapılacak sözlü sınava katılabilmek üzere yazılı sınav sonucu olarak kabul edilir.” Sanki eski haklara saygı gösteriliyormuş gibi kamuoyu ve Meb çalışanları yanlış bilgilendirilmiştir.Eski yönetmeliklerde göre kazanılmış bir hak daha vardı ‘‘Sehven mi Unutuldu'' YENİDEN ATANMA Yapılan çifte standart Anayasanın eşitlik ilkesine de aykırıdır. Yıllardır yönetici olarak görev yapan okul yöneticileri il dışına tayin istediklerinde geçmişte yaptıkları görev hiçe sayılmaktadır.

 

 

 

Eski yönetmelik hükümlerine , geçmişte MEB'de ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli kademelerinde yöneticilik yapmış kişiler, atama dönemlerinde boş bulunan yöneticilik kadrolarınabaşvuruda bulunabiliyorlardı. Bu durum hem bu yöneticilerin kazanılmış haklarını koruma anlamında, hem de eski yöneticilerin deneyim ve birikimlerinden yararlanma anlamında idareye önemli bir seçenek sunuyordu.

Başta eğitim sendikaları olmak üzere, eğitim yöneticilerinin bu konuyu gündemlerine almaları ve eski eğitim yöneticilerinin kaybettiği yöneticilik haklarının geri alınması için girişimlerde bulunmalıdırlar.
Egitim kurumları yeniden atama, çalışanların kazanılmış haklarının alınması gibi bir durum olmasının yanında, Milli Eğitim Bakanlığının elindeki tecrübe ve birikim sahibi kişilerin bu deneyim ve birikimlerini görmezden gelme gibi bir sonucu da vardır. MEB'in, elinin altındaki tecrübeyi bu şekilde insafsızca harcamaya hakkı yoktur. Eğitim sisteminin her zaman, bu deneyim ve birikimlere ihtiyacı olacağı unutulmamalıdır.

Forum sitelerinden ve sosyal medya üzerinde yapmış oldukları binlerce yorumlarda rastgele seçilmiş yorumlardan örnekler vermek istiyorum.Tüm yeniden atanma mağdurları adına ; bu haksızlığın ve çiftte standarttın bir an önce son bulması için Bakanlık yetkililerini ve sendikaları göreve davet ediyorum.Sessiz çığlık son bulsun…

aslanzade67 : MEB tarihinde belkide ilk defa bir sorun dünyadaki tüm dil ve lehçelerde,teknoloji ve medyanın tüm enstrümanları en etkili bir şekilde ve defalarca,farklı görüşlerede sahip pek çok mağdurca,akademisyen ve aydın vede ,köşe yazarı tarafından anlatılmasına rağmen sahadan gelen bu ses muhataplarına duyurulamamıştır,bence bu insanlık tarihinde bir rekordur,şu ana kadar onlarca sitede 100 e yakın haber yapılmış buna rağmen bir adım atılmamış,bir karşılık bulmamıştır,teklifim şudur hasan hocam tüm bu argüman ve dokümanları toplayıp,GİNES rekorlar kitabına başvuruda bulunalım,bu alandada bir dünya rekorunun sahibi olalım.

rolyeff: duymak,görmek istemiyorlar da ondan.ama gerçektende akıl fikir almıyor.olumlu veya olumsuz hiçbir ses yok.bilgi edinmeye yazdım,açıkcası baştan savacaklarını da biliyorum.sansosyonal bir şekilde mi bu mağduriyeti gözlerine sokmamız gerekiyor.edepli bir şekilde bütün platformlarda sesimizi duyurduğumuza inanıyorum.pes diyorum sadece.

çınark: Bunca yazılana duyarsız kalmak olumsuzda olsa cevap vermemek cok garip bir durum sonunda ne çıkacak acaba.

geoserdar: 5yil idareci ol. calistim alan degistirdim .tekrar iki defa istedim.istedigigim okulda iki acik vardi. aciklar benden yuksek puanli tarafindan mevcut mudur yar. tarafindan yer degistirme ile dolduruldu. fakat okuldan bir md yard. ayrildi. onun kontenjani bos kaldi.sordugumda siz iki kisilik kontenjana gore atanma hakkiniz bar dediler.. il ve ilce mem kasitli acik tutuyor ki bazi hatirli elemanlari gorevlendirmek icin.. bu senede hakkimizgasp edildi. 78 puanla 2005 te atandim. tekrar da girmeyecegim.. ama her yere mail yagdirdim.. sendikam bu konunun farkinda bile degildi...

Deniz: Haksızlığın giderilmesi adına isteklerimizi değişik platformlarda dile getirdik.Eğer haksızlık bir kişiye bile yapılsa bu mağduriyet giderilmelidir.Bu konuda ki şu söz galiba bizim durumumuzu özetliyor Unutmayalım ki Hz.Ömer(r.a)

DİCLENİN KIYISINDA BİR KURT BİR KUZUYU KAPSA VEBALİ BENDEN SORULUR.' demiştir.Sayın Bakanımız ve Müsteşarımız umarız bizleri ciddiye alır.Devam eden bu mağduriyetlere son verirler.

idareci4233: ya arkadasım cıldırmamak elde değil.bu musteşar ve bakanımız tv lere cıktılar tweet yağmuruna tuttuk yenıden atanma ile ilgili tek kelime bahsetmedi.bir tek ben değil binlerce kişinin msj attıgını dusunuyorum.ama ne hıkmetse program sunucuları tek bır soru sormamıslardı.adım gibi eminim programda reklam aralarında yeniden atanma ile ilgili soruların sorulmamasını istemişlerdir.sımdı mustesarımız cıkmıs sahaya kulak verıyoruz demıs.yeter artık bızlerle alay ettıgınız bu cumleyı bızım gıbı magdurlar dururken nasıl kullanırsınız.taslakta varken ne hakla cıkardınız.sahaya kulak wermwk bu mu
cuno: Adalet dağıtmak vebali ağır bir sorumluluktur....Bu tür küçük hesaplar,insanları ayıklama çabası, adam gibi adam olana yakışmaz..bu tür tezgahlarda yer alan insanlar sizlere sesleniyorum....insanların vicdanında geri dönülmez yaralar açıyorsunuz ve allahın nezdinde aklanamayacaksınız..ve o güvendiğiniz molla başta olmak üzere mahşer günü elimiz yakanızda olacak....Hz.peygamber bile kul hakkından dolayı sana sığınırım allahım demiş...siz kim oluyorsunuz?yerinizde olsam tir tir titrerdim..çünkü yaptıklarınız çok ağır..Allah akıl fikir versin...

**yaban38: arkadaşlar haklı mücadelenize bir tsk mensubu olarak destek veriyorum, bir çok asker arkadaşımın eşi sınavı kazanıp atanmalarına rağmen malüm bizler zorunlu tayin görrüyoruz görevlerinde ayrılmak zorunda kaldılar... ve şuan tekrar ders çalışıyorlar.... her gittikleri yerde sınava girecekler....bu kadar saçma bir şey olamaz

**çelengi: yeniden atama sorunu tüm yönetici arkadaşları ilgilendiren bir husus tüm yönetici arkadaşların ellerini avuçlarının arasına alıp bir gün bende aynı konuma düşmeyeceğim ne malum demesi ve yeniden atama mağdurlarının yanında yer alması gerektiğine inanıyorum.
Yeniden atama hakkımız iki kere iki dört edercesine haklı bir istek bunu herkes görüyor,biliyor,hatta herkes şaşırıyor.Amma bir MEB ten ses çıkmıyor.anlamış değilim....

**yeniden atama hakkı geri verilmeli

sınavla yöneticilik görevini kazanıp da ayrılmak zorunda olan bu kadar kişi mağdur edilmemeli.mecbur kalmasa kimse sınava girmiş, emek vermiş olduğu yöneticilik görevinden ayrılmaz...taslak metinde olan bu hak umarım bir an önce geri verilir...

**firuze46

her gün allaha dua ediyorum, bu adaletsiz dünyada adalet istiyorum, torpil değil sadece hakkımızı istiyoruz.

**izmir

eş durumundan tayin istemek suçsa suçluyum sayın meb yetkilileri.mesleki kariyer benim neyime değil mi.yeniden atama hakkımızı istiyoruz.

**Aziz

il dışı tayin istediğimde, gideceğim yerde en kısa da sürede yönetici olacak umuduyla tayin istedim.tayinimiz çıktı,4 ağustosta yeni bir ucube yönetmelik çıktı bu hakkımızı elimizden aldılar.böyle olacağını bilseydim belkide tayin istemezdim.kazanılmış hakkımızı gasp ettiler. sınavsa 2009 da bizde kazandık.inşAllah tez zamanda müjdeli bir haber alırız.buradan benim gibi olan arkadaşlara selamlar sendikaları da Allaha havale ediyorum....

**orhan çöllü

yeniden atama herkese lazım taslaktan çıkarılmış olmasını hala anlamış değilim sayın bakana ve müsteşara sesleniyorum bu kadar tecrübeli idarecilerin sesini duyun artık ve bu haksızlığa son verin.

 

 

 

 

 Kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol