Öğretmen Diyarı

AES REDDETTİ, MEB KLAVUZU DÜZELTTİ

Anadolu Eğitim Sendikası olarak“Mülakata Dayalı Mili Eğitim Uzmanı Alımını Reddediyoruz!” başlığı ile kamuoyuna duyurduğumuz basın açıklamamızda, Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünce yayınlanan Millî Eğitim Uzmanlığı Sınav Kılavuzundaki başvuru şartlarından; 5-10 yıl hizmet süre şartı ile yabancı dil sınavından 30 alınmasını öngören şartların yanlış olduğunu ve mağduriyetlere yol açacağını dile getirmiştik .Ayrıca sadece sözlü mülakata dayalı milli eğitim uzmanı alımının hukuki olarak sorunlu olduğunu eklemiş ve bu şekildeki alımları reddettiğimizi ifade etmiştik.


Basın açıklamamızın bir bölümünde “Diğer bir yandan 75 kişilik Milli Eğitim Uzmanlığı başvurularında başka sıkıntılı şartların olduğunu da tespit etmiş bulunmaktayız. Maarif Müfettişi, öğretmen, okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görev yapanlardan adaylık dahil 5-10 yıl hizmet süresi olanların başvuruda bulunabilmeleri öngörülmüştür. Bu şartlar altında maarif müfettişlerinin eğitim uzmanlığına başvurma olasılıkları


almamaktadır çünkü bir öğretmenin maarif müfettişi unvanını alabilmesi için 24 Mayıs 2014 ve 29009 sayılı resmi Gazete yayınlanan yönetmeliğe göre en az 11 yıllık hizmet süresi olması gerekmektedir. Maarif müfettişliği yardımcılığına atanan bir kişi 3 yıl sonunda maarif müfettişliği kadrosuna geçebilmektedir.” Diyerek mağduriyete neden olacak başvuru şartına dikkat çekmiştik.


Milli Eğitim Bakanlığı ilerleyen saatlerde kılavuzdaki hataları görerek “5-10 yıl hizmet süre” şartında düzeltme yoluna gitmiştir.Bakanlık kamuoyuna duyurduğu resmi açıklamasında Milli Eğitim Uzmanlığı Sınav Kılavuzunun "3. Başvuru Şartları" başlıklı bölümün (b) bendini "Adaylık dahil başvuru tarihinin son günü itibariyle meslekte en az 5 yıl hizmeti bulunmak" şeklinde değiştirmiştir.


Bakanlığımıza yaptığı bu değişiklikten dolayı üyelerimiz ve başvuracaklar adına teşekkür ederiz. Reddettiğimiz yabancı dil sınavında 30 puan şartının da gözden geçirilmesini beklediğimiz gibi 75 kişilik Milli Eğitim Uzmanlığı kadrosuna sadece mülakata dayalı alımın yapılma ısrarından vazgeçmelerini bekliyoruz.Bu şekildeki alımları hukuki olarak takipçisi olacağız.


kaynak: kamuexpress.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol