Öğretmen Diyarı

AES MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNÜN KADIN DÜŞMANLIĞI PROJESİNİ DURDURDU

“ Dişi olanların da güzellerini seçin. Bunları ‘sanatçı’ adıyla meşhur edip paraya boğacağız. Bir çoğunu içki ve uyuşturucuya alıştıracak, bu durumu da normal bir şey gibi göstereceğiz. Birbirleriyle gezip dolaşmalarını ve sık sık EŞ DEĞİŞTİRMELERİNİ anlatacağız. Böylelikle, onlara benzemeye çalışan diğer gençleri de ‘boş kafalar’ haline sokacağız… Dişi hayvanlara özgürlük verdiğimizde, kendilerini erkeklerle bir tutacaklar. Bu yüzden de, onlar gibi en zor işlerde çalışmak isteyecekler.


Gece gündüz çalışmaya başladıklarında, ailelerine ayıracak vakit bulamayacaklar. Bunun için de yuva kurmaya yanaşmayacaklar. Yuva kurslara bile, yavrularına bakamayacakları için çoğalmak istemeyecekler. Çoğalmayınca da, başımıza bela olmayacaklar…”


Bu satırlar ilkokul 4. Sınıf öğrencilerinin okuması için Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından dağıtılan bir kitaptan. Bu kitap gibi onlarca kitap on binlerce öğrenciye dağıtılıyor, binlerce öğretmenin gözetiminde münazara edilecek, dönem sonunda kitap içeriklerinden sınav yapılacak, şampiyonlar Umre ziyareti ile ödüllendirilecek. Sponsor Esenler belediyesi, paydaş Yıldız TEKNİK üniversitesi.


Her geçen gün kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet haberleriyle sarsılan gündemimiz ancak EĞİTİMLE değişir iddiasında olan sendikamız, var olan şiddetin EĞİTİMLE beslendiğine de şahittir. Cinslere İNSAN ortak paydasında bakmak yerine fiziksel, ahlaki ve dini gerekçelerle ayrımcı yaklaşan zihniyet maalesef eğitim sistemimize ve kurumlarımıza damgasını vurmuştur. Müfredatlardan okul türlerine,  şura kararlarından, değerler eğitimi uygulamalarına kadar her şey karma eğitimi bitirme, kadını örgün eğitimden, sosyal hayattan ve iş hayatından dışlamak üzere kurgulanmaktadır. Bu kadar da olmaz dedirten son olay İstanbul Esenler İlçesinde yaşandı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Esenler Belediyesinin birlikte uygulamaya koyduğu “Bir Kitap Bir Dünya” adlı projenin amacı “öğretmen öğrenci ilişkilerini yeniden edebiyat, ilim, sanat meclisleri seviyesine yükseltmek” olarak açıklansa da, seçilen eserler edebi ve bilimsel olmaktan uzak, yanlı ve hatta ayrımcılık noktasında suç içermektedir. İlçe kapsamında orta okul ve liselerle sınırlanmış kitap dağıtma, dağıtılan kitapları tartıştırma, içerikler üzerinden sınava tabi tutma projesine sonradan ilkokullar da dahil edilmiş olup,  Yıldız Teknik Üniversitesi Akademisyenleri ve yerel bir dernek olan ESENİMDER de paydaş olmuştur. 60 bin öğrenci ve 15 bin öğretmenle başlayan projeye ilk okul öğrencileri ve öğretmenleri de dahil edilince 100 bini aşan öğrenci ve 20 binden fazla öğretmene ulaşan kampanyanın bütçesinin ne şekilde genişlediği ve nasıl finanse edildiği konusunda belirsizlikler mevcuttur. Ocak 2015 de kitap dağıtımına başlandığında yalnız orta okul ve liseler için 103 bin Liralık bir maliyet söz konusu iken, ilkokulların dahil olmasıyla maliyetin katlandığı düşünülebilir.


Sendikamız okuma alışkanlığının gelişmesi, öğrencilerimizin ders kitabı dışında eserlerle aydınlanması noktasında hassas ve yapıcıdır. Ocak 2015 takviminde Esenler Belediyesi ile başlatılan Bir Kitap Bir Dünya Projesine bu açıdan bakmak isteriz. Beri yandan İlgili yönetmelikler kapsamında eğitim kurumlarımızda ücretsiz de olsa hangi kitapların dağıtılacağı, hangi kitapların okutulacağı yasal sınırlar içine alınmıştır.


Bilgimiz dahilinde Esenler İlçesine bağlı eğitim kurumlarında ilgili proje kapsamında çeşitli yayınevi ve yazarlara ait en az 14 eser okullarımızda dağıtılmış ya da dağıtılmaktadır. Bu kitapların ağırlıklı olarak dini referans alan eserler olması bir yana, içerdikleri bilgiler ve öğrencilerimize verdikleri mesajlar açısından pedagojik anlamda oldukça sıkıntılı olduğu tarafımızdan tespit edilmiştir. Yukarıda alıntı yaptığımız İlkokul 4. Sınıf öğrencilerine dağıtılan Cüneyd Suavi takma adlı Sakarya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Şumnu’ya ait “Çiçek Bahçesi” adlı kitap da bunlardan sadece biridir. Alıntılanan bölümler dışında ortaokul öğrencilerine dağıtılan Ahlak Bilinci, Peygamberlere Yolculuk, Nur Dağındaki Çocuk, Yürekdede ile Padişah, Küçük Şehzade eserlerinin Milli Eğitim Bakanlığı ve TTK tarafından incelenip tavsiye edildiğine dair hiçbir bilgi, belge bulunmamaktadır. İçerikleri ve öğrencilere yapacağı etki hakkında ciddi şüphelerimiz vardır. Lise öğrencilerimize dağıtılan kitaplar ise;  Hay bin Yekzan, Fatma Aliye Uzak Ülke, Fincanımda Kola Var, Mekkeye Giden Yol, Kıyamet Aşısı, Müslümanca Yaşamak şeklinde sıralanmakta olup daha önce tavsiye edildiği veya edebi eser olarak satıldığını duymadığımız, içeriği tartışmalı eserlerdir. Bu kitapların öğrenci psikolojisine, algısına verebileceği zararın yanında proje kapsamında kamu olanaklarının kullanılması da ayrıca sorgulanmalıdır.  Proje dahilinde dağıtılmakta olan kitaplar hakkında Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile doğrudan iletişime geçen Anadolu Eğitim Sendikası İstanbul İl Başkanlığımız; kitapların ivedilikle toplatılmasını, kitap seçme komisyonu üyeleri hakkında idari soruşturma açılmasını talep etmiştir.  Esenler İlçe örneğindeki gibi proje ya da kampanyalara yurt genelinde özel veya tüzel kişilerce dağıtılan, tavsiye edilen kitaplar üzerinde Milli Eğitim Bakanlığının yasal sorumluluğu vardır.  Nitekim, bizim çağrımız üzerine Bakan Nabi Avcı adına söz konusu kitabın toplatılacağını, kitap komisyonu hakkında soruşturma başlatılacağını açıklayan Milli Eğitim Bakanlığının tutumunu izlemeye devam edeceğiz.  Sendikamız bundan sonra da, okuma alışkanlığı kazandırma, çocuklarda milli-manevi duyarlılık uyandırma gibi parlatılmış başlıklar ve bahanelerle körpe beyinlerin kirletilmesine razı gelmeyecektir. Öğrencilerimizin okur, yazar ve hatta düşünür-sorgular olması için KİTAPLA buluşturulması şarttır, amacımızdır. Kadın, din, siyaset ekseninde yalan-yanlış mesajlar içeren ŞEYlere  KİTAP denmesini de hakaret sayarız.  Genç zihinle enjekte edilen cinsiyet ayrımcılığı, dini-ahlaki referansları kullanarak beslenen AHLAKSIZ KADIN tanımları bugün yaşadığımız YARIN DAHA DA FAZLA YAŞAYACAĞIMIZ şiddetin silahıdır. Okuyan kadın,  çalışan kadın, sanatçı kadın ahlaksızdır diyenler her gün şiddete uğrayan, öldürülen kadınlarımızın FAİLİDİR.


Esenler rezaleti yalnızca bir ÖRNEK olup, ne yazık ki ders kitaplarımızda, yazılı ve görsel basında, devletin her kademesinden verilen mesaj içeriklerinde KADIN düşmanlığı sürdürülmektedir. Doğurabildiği ölçüde değerli, edepli (?) olduğu kadar yaşama hakkı olan, edebi sınırları kahkaha seviyesine kadar tartıya vurulan kadınlarımızı İNSAN olarak gördüğümüz zaman medenileşeceğiz. O zamana kadar 8 Mart benzeri günler lükstür, israftır. Kamuyu yönetenlerin ve kamuoyunun bilgisine arz ederiz.


Cansel GÜVEN


Anadolu Eğitim Sendikası


Genel Başkanı

 

Kaynak: kamuexpress.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim