Öğretmen Diyarı

3 Öğretmen 8 Ay Önce İstifa Ettiği Halde, Hala Sendika Aidatı Kesiliyor

Sendikaların yetki sürecinin belirlendiği Mayıs ayının gelmesiyle yeni iddialar da doğuyor.


İddiaya göre, geçen pazartesi günü Beykoz'da yapılan toplantıda, Eğitim Bir Sen’den istifa eden üç öğretmenin dilekçesinin Beykoz Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından işleme koyulmadığı ortaya çıktı. Üstelik bu süre boyunca öğretmenlerden aidat kesilmeye devam edildi.


Aidat Eğitim Sen yerine Eğitim Bir Sen'e Ödenmiş


23 Eylül tarihinde Eğitim Bir Sen’den istifa eden Kavacık Borsa Ortaokulu’nda görevli Tuba E. Aralık ayında Eğitim Sen'e üye oldu. Ancak öğretmenin istifa dilekçesi Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 8 ay boyunca işleme koyulmadı. Bu nedenle öğretmenden kesilen Sendika aidatı Eğitim Sen yerine Eğitim Bir Sen'e ödenmeye devam etti.


Sadece 1 Öğretmende değil


Yaşananlar tek bir öğretmenle de sınırlı kalmayınca Sendikacılar olayda bir kasıt olduğu iddiasında bulundular.


Aynı okulda görev yapan Leyla A. İsimli sınıf öğretmeni de 20 Şubat tarihinde Eğitim Bir Sen’den istifa ederek, 26 Şubat’ta Türk Eğitim Sen’e üye oldu. Ancak bu öğretmenin de 4 ay geçmesine rağmen, Sendikasının değiştirilmediği ve aidatının Eğitim Bir Sen'e ödendiği görüldü.


Bir örnek de Çavuşbaşı Akça Ortaokulu’nda görev yapmakta olan Işıl K.Y. isimli öğretmen oldu. Işıl öğretmen 10 Nisan tarihinde istifa etmesine rağmen dilekçesi işleme konulmadı.


Sendikalar Tutanak Tutarak İtiraz Etti


Birgun.net'den Serbay Mansuroğlu'nun haberine göre Toplu sözleşme öncesi yapılan pazartesi günkü toplantıda olayın belli olması üzerine Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen ve Aktif Eğitim Sen temsilcileri tutanak tutarak duruma itiraz etti. Ancak Milli Eğitim Müdürlüğü yapılan bu itirazı reddedince Eğitim Sen toplantı masasını terk etti.


Bu Bir Hırsızlıktır


Yaşanın olayın üye hırsızlığının yanında maddi olarak da bir hırsızlık olduğunu belirten Eğitim Sen İstanbul 2 No’lu Şube Örgütlenme Sekreteri Çayan Çalık,"Bu sadece bizim tespit edebildiğimiz 3 kişi. Bu nedenle toplantıda üye isimleri dahi okunmadı. Yapılan bu olay halkın parasının çalınarak Eğitim Bir Sen'e verilmesi anlamına geliyor. Milli Eğitim’de görevli idari kadro tamamen iktidar partisinin ve yandaş Sendikası Eğitim Bir Sen’in görevlileri gibi hareket etmektedir. Bu nedenle imza atmayarak masayı terk ettik" diye konuştu

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim