Öğretmen Diyarı

100 Bin öğretmen ataması 2014′te yapilmalıdır

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, 23.01.2014 tarihinde yaptığı basın açıklamasıdır.

Yaptığımız araştırmada ücretli öğretmen sayısının norm kadro sayısının altında olduğu da görülmüştür. Bu da okullarda kadrolu branş öğretmenlerinin, branşları dışında ek ders karşılığıderslere girdiğini ortaya koymaktadır. Dolayısıyla bu ülkede öğretmen açığı var mıdır, vardır. Öğretmen açığı ücretli öğretmen eliyle giderilmeye çalışılmakta mıdır, çalışılmaktadır. Atama bekleyen yüzbinlerce öğretmenimiz var mıdır, vardır. 34 öğretmenimiz ataması yapılmadığı için bunalıma girerek intihar etmiş midir, etmiştir. Hal böyleyken, MEB’in Şubat ayında yapacağı 10 bin atama çok yetersiz olacaktır. Bu noktada Başbakan’ın Şubat ayında 10 bin atama ısrarını anlamak da mümkün değildir. Sendikamızın talebi Şubat ayında 40 bin atama yapılmasıdır. Şayet 40 bin atamayapılmıyorsa, en azından talebimizin yarısı kadar, yani 20 bin öğretmen ataması yapılmalıydı. Başbakan bu gençlere bir jest yaparak atama sayısını artırsaydı ne kaybedecekti?

Bakanlık Şubat ayında 10 bin, Ağustos ayında da 40 bin atama ile birlikte 2014 yılında 50 bin atama yapmayı planlamaktadır. 2014 yılında yapılması planlanan 50 bin atama, ücretli öğretmen sayısını bile karşılamamaktadır. Dolayısıyla öğretmen ihtiyacının giderilmesi için 2014 yılında en az 100 bin atama zorunludur.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile mahrumiyet bölgelerinde de ciddi bir öğretmen açığı bulunmaktadır. Öğretmen açığının kapatılabilmesi için bu bölgelerin de cazip hale getirilmesi, öğretmenlerin buralarda çalışmasının özendirilmesi gerekmektedir. Bu noktada; kalkınmada öncelikli yerlerde görev yapanlara tazminat ödenmelidir. Ayrıca yer değiştirmelerde öncelik, karşılıklı ve gönüllü yer değiştirme taleplerine verilmeli; öğretmen temininde güçlük çekilen il ve ilçelerde 5 yıldan uzun süre görev yapmış olanların istekleri halinde başka yerlere atanmaları sağlanmalıdır. Bu ülkeyi yönetenler, kalabalık sınıflarla eğitim yarışında ipi göğüslemenin mümkün olamayacağını artık görmelidir.

memuruz net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim