Öğretmen Diyarı

Merhaba dostlarım. Tatilde veya evinizdeyken sıkıntıdan ders çalışma hissiniz gelmiyor olabilir. Ben eğlenmek istiyorum diyip kendinizi birçok mutluluk duygusuna kaptırmışta olabilirsiniz. Bu çok normal bir duygudur hayatta. Okul tatil olmadan önce çok yoruluyordum, çalışıyordum, şimdi biraz tatil yapmam, eğlenmek gerek diyorsunuzdur mutlaka. Tatil yapacaksınız ama dersinizi de ihmal etmeyeceksiniz.

"Unutmak çok kolaydır." Bu da sizleri olumsuz yönden etkiler. Çok klişe olacak ama hocalarınızın da dediği gibi ben de söylüyorum tekrar edin ders notlarınızı, konularınızı...

Hocam ben çalışıyorum anlamıyorum gibi daha da söylenenleriniz de vardır, bunu da tahmin ediyorum. Verimli çalışmanın yolu çok tekrar etmek ve okumaktan gelir arkadaşlar. Bir de söylemem gereken bir klişe daha var. Arkadaşım çok çalışıyor iyi notlar alıyor. Ben de çalışıyorum ama onun gibi puanlar alamıyorum. Bana şunu söyle peki? Sen çalışıyorsun ama verimli, çok yüksek puan almalıyım kendi kendine diyerek bir azimle mi yoksa sadece çalışmak için mi çalışıyorsun?

Yok Ahmet çok akıllı. Mehmet sporda çok iyi dereceler alıyor. Ben de onlar gibi olmalıyım gibi kendi kendine söylenip duruyorsun. Bunu yapmıyacaksın! Neden mi onlara bunu yaparak sadece prim kazandırırsın.

"Sen farklısın dostum."Kendi amaçların için çalışmalısın, başkasına özenerek değil! Yaşam tarzın kendine göre olmalı. Tamam onlarında sana şöyle bir katkısı oldu. Ahmet, Mehmet gibi kişiliklere özenerek kendi bedenini harekete geçirdin ve sana bir motive hissi verdiler. Sen de daha çok çalışmak istedin ama kendi farkınla.

Artık her şey geçti. Elimden hiçbir şey gelmez ki, bir sürü zamanımı boş yere harcadım gibi cümleleri söylüyorsun. Hayır! hiçbir zaman geç değildir. Aynı Mevlana'nın dediği gibi.

Harekete geç ve herşeye yeniden başla!

Michael Jordan'ın bir sözü var. Bu sözü her zaman aklınıza geldiğinde daha çok çalışma azminiz artacak belki de. "Yenilgiyi kabul edebilirim ama denememeyi asla"

Bu sözü her insanın hayatını değiştirebilir. Yenilmek çok kolaydır. Ama denemek üşengeçliktir. Her spora veya başka bir kategorilere karşı deneme azminiz olsun. Böylece neyin sana olupta hangi yaptığın işte, denediğin işte kötü olduğunu öğrenirsin. Tamam örneğin basketbolda kötüsün. Ben oynamıyorum, neden kötüyüm, bilmiyorum oynamayı.

Peki denedin mi hiç oynamayı? Hayır denemedin. Bence %90'ı denemiyor.

Sen de arkadaşının veya bir komşunuzun Boğaziçi Üniversitesini kazandığını duymuşsundur ve çok kıskanmışsındır ben neden bu üniversiteye gidemedim diye. Sadece söyleniyorsun dostum. Peki yine soruyorum denedin mi gitmeyi, Hayır değil mi?

İşte Michael Jordan'ın anlatmak istediği bu. Boğaziçi Üniversitesine gidenin çok çalıştığını, ben o kadar zaman harcayamadığını, ders çalışmaktan sıkıldığını söylüyorsun. Nereden biliyorsun her iyi okula gidenin çok çalıştığını? Belki de o kişi senin gibi 7-8 saat televizyon izliyor ve 2 saat ders çalışıyor ama kazanmış değil mi?

Sen de 6 veya 5 saat televizyon izle veya telefonunla vakit geçir ama 2 saat çalış. Belki sende kazanacaksın. Konuşupta söylendiğin için ben o kadar çalışmam diyip gözünde büyüttüğün için bir şey olamıyorsun.

Sen herkes gibi değilsin! Sen farklısın " Denemeyi Dene" bu mantığı kavradıktan sonra gerisi kendiliğinden gelir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim