Öğretmen Diyarı

Yaz tatili çocuklarda obeziteyi tetikliyor

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de obezite görülme sıklığı her geçen gün artış gösteriyor. Yapılan araştırmalar Türkiye'de obezite görülme sıklığının 0 -5 yaş aralığında yüzde 8.5, 6-18 yaş aralığında yüzde 8.2 olduğunu gösteriyor. Yaz tatili de artık obeziteyi tetikleyen en önemli nedenlerin başında geliyor.

 

Araştırmalar, şehirde yaşayan çocukların yüzde 74'ünün günde 1 saatten az fiziksel aktivite yaptığını ve buna bağlı obezitenin artış gösterdiğini ortaya koyuyor. Yaz tatili boyunca sosyal ve fiziksel aktiviteden uzak şekilde evde vakit geçiren çocuklar buzdolabına daha kolay ulaşıyor ve yemek alışkanlıkları değişmeye başlıyor. Değişen beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivitelerden yoksun kalan çocuk obezite ile karşı karşıya kalıyor.

 

Uzmanlar televizyon karşısında vakit geçiren çocukların daha fazla abur cubur yeme potansiyeli olduğuna dikkat çekerek egzersiz yapan veya hareket eden çocukların daha fit kalacağını, bilişsel zekalarının da gelişeceğini vurguluyor.

 

Gizli kalmış yeteneklerinin ortaya çıkmasını sağlıyor

 

Yaz döneminin kaliteli zaman geçirerek değerlendirilmesi konusunda önemli rol oynayan kamplar, öğrencileri yeni şeyler denemeleri için cesaretlendiriyor ve gizli kalmış yeteneklerinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Kamplar çocukların fit ve aktif kalmalarına, aynı zamanda da yaratıcılıklarını geliştirmelerine yardım eden koçlar sayesinde daha da değerli hale geliyor. Kamplar, uzun yaz tatillerinde meydana gelen öğrenme kaybını da önemli ölçüde azaltıyor.

 

Fit çocukların bilişsel kapasitesi daha yüksek

 

Geleceğin Yıldızları Genel Müdürü Osman Gözet "Son yıllarda özellikle ülkemizde çocuklarda artış gösteren obezitenin farkındayız. Yapılan araştırmalar şehirde yaşayan çocukların yüzde 74'ünün günde 1 saatten az fiziksel aktivite yaptığına ve buna bağlı obezitenin artış gösterdiğine işaret ediyor. Egzersiz, çocukların beyin ve fiziksel gelişiminde oldukça önem taşıyor.

 

Beyin faaliyetleri incelenen, fit olan çocuk ve ergenlerin, bilişsel kapasitelerini daha etkin ve uzun süreli kullandıklarını kanıtlıyor. Bu nedenle çocuklarnın doğal ortamdaki kamp aktiviteleri ve grup yaşamı, gençlere başarılı ve sağlıklı bir gelişme ortamı sağlarken, eğlencenin günlük amaç olduğu bir mekan sunuyor.

 

Böyle bir ortamda çocuklar; dinlemek, konuşmak ve bunları yansıtmak için pozitif rol modellerle iletişim kuruyor. Birlikte çalışmayı, karar vermeyi, sorumluluk almayı, yaratıcılıklarını geliştirmeyi, özgürlüğü, kendine güven oluşturmayı ve güven kazanmayı öğreniyor. Bütün bunlar sağlıklı ve üretici bir yaşam için gerekli olan basamakları oluşturuyor" dedi.

 

CNN Türk
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol