Öğretmen Diyarı

YAZ MEVSİMİNDE ÇOCUKLARI HANGİ HASTALIKLAR BEKLİYOR?Yaz aylarına girdiğimiz bu günlerde çocuklarımızı bir takım sağlık sorunları beklemektedir . Bunların başında güneş çarpması ve yanıkları, böcek ısırıkları, yaralanmalar, idrar yolu enfeksiyonları, ishal, üst solunum yolu enfeksiyonu, dış ve orta kulak enfeksiyonu gelmektedir.İçilen suların temiz olmaması, kişisel hijyene yeterince önem verilmemesi, açıkta satılan hazır gıdaların sık tüketilmesi hastalık oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bu güzel yaz günlerini çocuklarımızla keyifli bir biçimde geçirmek için, koruyucu önlemleri almalı ve hastalığın belirtilerinin önceden farkında olmalıyız. Bu nedenle sık rastlayacağımız yaz hastalıklarının belirtileri, korunma yolları ve tedavileri hakkında sizleri kısaca bilgilendirmeye çalışacağız.

‘Güneş çarpması’
Uzun süre direk güneş ışığına maruz kalınmasıyla vücuttan sıvı ve tuz kaybı sonucunda ortaya çıkar. Ateş, yorgunluk,sersemlik hissi, terleyememe gibi belirtiler başlar. Eğer kaybedilen sıvı yerine konulmaz ise hayatı tehdit eden şoka kadar ilerleyen bir tabloya dönüşebilir. Güneş çarpmasından korunmak için güneş ışınlarının güçlü olduğu sabah 10:00 ile öğleden sonra 16:00 arasında çocuk direk güneşe maruz bırakılmamalı. Sık sık su, meyve suyu, ayran gibi değişik içerikli sıvı tüketmesi sağlanmalı. Geniş kenarlı şapka ve uzun kollu kıyafetler giydirilmeli. Güneşe çıkmadan yarım saat önce ultraviyole ışınlarından koruyucu ( en az +30 faktör) kremlerden sürülmeli ve 3 saatte bir tekrarlanmalı. Güneş çarpması belirtileri ortaya çıkarsa mutlaka doktora götürülmelidir.

‘Güneş yanıkları’
Güneş yanıkları yine güneş ışınlarının güçlü olduğu saatlerde, uzun süre güneş ışınlarına maruz kalma sonucunda ortaya çıkar. Özellikle açık renk tenli çocuklarda sık görülmekle birlikte , koyu renk tenlilerde de değişik derecelerde oluşabilir. Suyun içindeyken de hem direk güneş ışını hem de sudan yansıyan ışınla etkilenme olmaktadır. Ciltte ısınma ve kızarıklık olur. Isınan cilt acır ve hassaslaşır. İleri durumlarda ciltte kabarcık oluşumu ve su toplanması olur. Güneş yanığı 2 gün sürebilmektedir. Daha sonra ciltte soyulmayla birlikte iyileşme başlar. Korunmak için sabah 10:00 öğleden sonra 16:00 arasında güneşe çıkılmamalı, koruyucu kremler yarım saat önce sürülmeli ve 3 saatte bir tekrarlanmalı, bol sıvı tüketilmeli, şapka kullanımı ve gölgelikler tercih edilmelidir. Kızaran yerler soğuk suyla yıkanmalı, güneş sonrası kremleri sürülmeli, güneş çarpmasına benzer belirtiler olduğunda hemen doktora başvurulmalıdır.

‘Böcek sokmaları’
Yaz aylarında sık karşılaştığımız diğer bir durum böcek ve sinek sokmalarıdır. Ciltte kaşıntı, ağrı, şişlik ve iltihaplı yaralara neden olabilirler. Böcek ve sinek ısırmalarından korunmak için yatakta koruyucu tül kullanılması , yatarken uzun kollu , ince, pamuklu giysiler tercih edilmesi gibi önlemler alınabilir. Özellikle bebeklerde sık sık kimyasal sinek kovucuların cilde uygulanması uygun görülmemektedir. Tedavi için ısırılan bölge kaşınmamalı, su ve sabunla temizlenmeli ya da lokal kaşıntı giderici kremler uygulanmalıdır.
‘Yaralanmalar’
Yaz aylarında çocuklarda bisiklet, scooter, kaykay , paten gibi araçların kullanımının artmasıyla yaralanmalar,kırık ,çıkıklar sık görülmektedir. Bu kazalardan korunmak için çocuklar mutlaka kask, diz ve dirseklik kullanımına alıştırılmalıdır. Burkulma ve çıkık gibi durumlarda hiçbir şekilde sağlık personeli dışındaki kişiler müdahale etmemeli ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

‘İdrar yolu enfeksiyonları’
Kız çocuklarında yaz aylarında idrar yolu enfeksiyonu sık görülmektedir. Islak mayo ile bekleme, su birikintilerinde oynama, yeterince temizlenmeyen havuzlara girme gibi durumlarda vücuda mikrop girişi kolaylaşır. İdrar yaparken yanma, sızlama, acıma, sık idrara çıkma , bazen kusma ,ateş ve karın ağrısı eşlik edilebilir. Korunmak için havuzdan çıktıktan sonra hemen duş aldırılıp, mayo çıkarılmalı, enfeksiyon belirtilerinin olması durumunda ise sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

‘İshal’
Günde 3-5 defadan daha fazla, sulu ve bol miktarda dışkılama ishal olarak adlandırılır. Yaz aylarında sıcak havalar sebebiyle gıdalar daha çabuk bozulmakta ve mikropların üremesi kolaylaşmaktadır. İçme sularının yeterince temiz olmaması, açıkta satılan gıdaların (dondurma,meyve suyu…) tüketilmesi de ishale yol açmakta, kusma,karın ağrısı,ateş eşlik edebilmektedir. Dışkı yoluyla sıvı ve mineral kaybeden çocukta, kaybettiği sıvı geri verilmezse göz kürelerinde çöküklük, halsizlik, ağız ve dilde kuruma, susama hissi gibi belirtiler ortaya çıkar. İshalden korunmak için el temizliği çok önemlidir. Hijyen kurallarına dikkat edilmeli, bebeklerin besinlerini hazırlamadan önce, bezini değiştirdikten sonra ,bakımını yaparken eller bol su ve sabunla yıkanmalı, çocuklara el yıkama davranışı kazandırılmalı, sıcakta bekletilen gıdalardan, bozulmuş süt ve süt ürünlerinden uzak durmalı, meyve ve sebzeler iyice yıkanmalı, besinler taze hazırlanmalı ve açıkta bekletilmemelidir.Tedavi için, çocuğa alabildiği kadar sıvı verilmeli, kola gibi şekerli ve kafeinli içeceklerden uzak durmalı, yoğurt ,ayran çorbası, pirinç lapası, patates haşlaması gibi yağsız gıdalarla beslenmesi sağlanmalıdır. Anne sütü alan bebeklerde en iyi tedavi yine anne sütüdür. Ağızdan beslenmesi yeterli olmayan, tüm çabalara rağmen ishali ve su kaybı devam eden, ateşli ishali olan çocuklar bekletilmeden sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

‘Üst solunum yolu enfeksiyonları’
Üst solunum yolu hastalıklarında da yaz aylarında artış gözlenmektedir. Damlacık yoluyla bulaşma sonucu boğaz ağrısı, ateş, halsizlik oluşmakta denize ya da havuza girme ile enfeksiyon daha derinlere yayılarak sinüzite yol açabilmektedir.
‘Kulak enfeksiyonları’
Havuzdan kaynaklanan diğer bir yaz hastalığı dış kulak enfeksiyonlarıdır. Kulağa dışardan giren mikroplar kaşıntı, ağrı, kötü kokulu akıntıya sebep olur. Normalde var olan kulak buşonu kirli suyu çekerek şişer, mikrobun yerleşmesini kolaylaştırarak iltihabı artırır. Önlemek için havuzda kulak tıpası kullanılmalı ya da havuzdan çıktıktan sonra kulak yolu kurulanmalıdır. Kulaktaki ağrı ve akıntı 3 gün içinde geçmez ise mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Yaz aylarında sık rastlayacağımız hastalıkları ve önlemlerini sizlere kısaca anlatmaya çalıştım. İlerleyen haftalarda yeri geldiğinde her bir hastalığı daha ayrıntılı olarak paylaşacağım. Sağlıklı ve mutlu bir hafta diliyorum….
Dr. Kadriye Özdemir
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim