Öğretmen Diyarı

Yatmadan önce bunları kesinlikle yemeyin

Bu besinler size her ne kadar mutluluk verse de özellikle yatmadan önce yediğinizde sağlığınızı bozmakla kalmıyor aynı zamanda uykusuz da bırakıyor.

 

Sizin için o besinleri listeledik


 

Hamur işi


Hamur işi yiyecekler yatmadan önce yememeniz gereken en yağlı yiyeceklerden biridir. Hazırlaması 30 dakikadan az süren birçok hamur işi tarifi mevcut. Ancak uyumadan önce yenilen hamur işinin yağa dönüşerek kilo almanızı sağlayacağı unutmayın. Peynir ve yağla dolu olan hamur işleri yüksek miktarda glisemik içerir. Vücudunuza yüksek miktarda glisemik yüklemek kısa zamanda kan şekerini düşürürek acıkmanıza neden olacaktır.

 

 

 

Şekerleme


Özellikle şekerli ürünler beyin dalgalarınız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve geceleri kâbus görmenizi tetikler. Sakin ve uykunuzu aldığınız bir gece geçirmek için şekerli abur cuburlardan uzak durun ve daha hafif ve az kalorili olan yulaf unundan yapılma atıştırmalıkları tercih edin.

 

 

 

Kırmızı et


Kırmızı et, stresli ve uzun bir günün ardından içerdiği protein sayesinde size enerji verecek ve ihtiyacınız olan derin, rahatlatıcı ve canlandırıcı bir uykuya dalmanızı önleyecektir.

 

 

 

Çikolata


Bitter çikolata beyniniz ve hafızanız için faydalı, fakat bel çevreniz için ise oldukça zararlıdır. Özellikle gece yediğiniz çikolatadaki tüm kaloriler vücudunuzda yağ olarak depolanıyor. Küçük bir parça çikolata harika bir tatlı olarak yenilebilir, fakat problem insanların fazla tüketmesidir. Yatmadan çikolatadan uzak durmanızın bir başka nedeni ise çikolatanın kafein ve kalbinizi çalıştıran ve sizi uyanık tutan uyarıcılar içermesidir.

 

 

 

Sebze

 

Lezzetli ve besin maddeleriyle dolu olan sebzeler de yatmadan önce yemeniz için iyi değildir. Çünkü soğan, brokoli ve lahana gibi sebzeler sizi uzun süre boyunca tok tutan bol miktarda çözünemeyen lif içerir. Gün içinde bu olumlu bir şeydir, ancak gece boyunca lif sindirim sisteminizde çok yavaş ilerler ve aşırı mide gazına yol açar.

 

 

 

Abur cubur ve cips 


İşlenmiş abur cuburlardan sadece yatmadan önce değil, her zaman uzak durmalısınız. Çünkü bu yiyeceklerin içinde çeşitli uyku bozukluklarına yol açan monosodyum glutamat isimli maddeden bol miktarda vardır. Uzun vadede halk arasında 'uykusuzluk hastalığı' olarak bilinen insomnia hastalığına yol açmaktadır.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim