Öğretmen Diyarı

Yaşlanmayı hızlandıran etkenler

Bunların farkında olarak bilinçli bir şekilde gerekli önlemler alındığında bu etkenler ortadan kaldırılabilir. Bu yaşlanma korkusundan dolayı sürekli talepler doğrultusunda kendini yenileyen kozmetik ürünleri kullanılmakta olup, çeşitli estetik görünmek için yaptırılan birçok ameliyat ile yaşlılıktan kurtulmaya çalışılmaktadır.


Ancak günlük yaşamlarında da bazı zararlı faktörlere karşı dikkat edilmelidir. Mesela güneşin verdiği zarara karşı önlem almazsanız cildibizin hücrelerini bozarak kanserler başta olmak üzere yaşlanmaların da temelini oluşturan etkenlere davetiye çıkarmış olursunuz. Çok fazla güneşte kalınması sonucunda kırışmalar veya kuruluk gibi cildin yaşlanmasını hızlandıran etkenlerin oluştuğu görülmektedir.


C vitamininin cilde sağladığı yararlar sayılamayacak kadar çoktur. Yukarıda saydığımız tüm olumsuzluklara karşı C vitamini ile savaşılabilir. Fakat bu vitaminin alınmasını engelleyen başta sigarayı bırakmak gereklidir. Yüzümüzün gerilme kabiliyetini kaybetmesine neden olan sigarayı bırakmazsak derimiz kurur ve kırışır.  Yalnızca sigara değil, dumanı dahi bunlara sebep olur. Çünkü hava kirliliği yaratacak tüm çevre şartları cilde oksijen aldırmamaktadır. Yapmanız gereken yalnızca sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermektir. Böylece zararlı yiyecek ve kafeinli-asitli içeceklerden tüketmeyerek uyku düzeninizi de yoluna koymuş sayılırsınız. Uyku da ihtiyacınız olan kadarı alındığında cildin kendisini yenilenmesindeki rolünü gösterir. Bu önlemleri aldığınızda stresi uzaklaştırarak cildinizle dost olabilirsiniz. Bu yazımızda cildinizin genç yaşlarınızda çok daha yorgun ve solgun görünmemesi için ilerlemeniz gereken çizgileri çizmeniz de yardımcı olmaya çalıştık.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim