Öğretmen Diyarı

Yaşınıza göre beslenme programınız

Yaşlanmak elbette ki engellenemeyecek bir gerçek ve hepimizin ortak noktası. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşlılık için her yaşa uygun beslenme önlemleri ile işinizi bugünden sağlama alın.

 

İşte yaşınıza göre beslenme programınız...

 

 

Kadınlar için

20'li yaşlardaki kadınlar:

 

Günde en az 85 gr tam tahıllı gıda yemeyi hedefleyin(yulaf, arpa, buğday ve esmer pirinç). Bu gıdalar Tip 2 diyabet riskinizi azaltır. 

 

30'lu yaşlardaki kadınlar:

 

30'lu yaşlarda şekerli yiyecekleri ve kalorisi yüksek, besin değeri düşük içecekleri sınırlandırın. Fazla şeker tüketimi kan şekeri düzeyinizi hızla yükseltip alçaltabilir. 

 

40'lı yaşlardaki kadınlar: 

 

Günde 3 bardak yağsız veya az yağlı süt ürünü tüketin ya da kemiklerinizin güçlü kalmasına yardımcı olacak peynir, yoğurt vb. süt ürünleri tüketin.

 

50'li yaşlardaki kadınlar:

 

Canınız bir şey atıştırmak mı istedi? Cips veya kurabiye yerine kuruyemiş yiyin. Günde 7 gr kuruyemiş (yaklaşık 4 badem) yemek, yüksek tansiyon ve kolesterol riskinizi düşürecektir.

 

60 ve üstü yaşlardaki kadınlar:

 

İşlenmiş, yüksek yağ veya şeker içeren gıdaları sınırlandırın. Yağsız et ve proteinler de dahil, çok çeşitli gıdalar yemeyi hedefleyin. Yetişkin kadınlar günde yaklaşık 48 gr protein almalıdır. 

 

 

Erkekler için

20'li yaşlardaki erkekler: 

 

Tahılları tercih edin. Günde en az 85 gr tam tahıllı gıda yemeyi hedefleyin. Bolca meyve ve sebze yiyin.

 

30'lu yaşlardaki erkekler:

 

Yüksek kaliteli protein alımınızı artırın. Şekerli ve nişastalı yiyecek tüketmeyin. Gerekirse bir multivitamin kullanmak için doktorunuza danışın.

 

40'lı yaşlardaki erkekler:

 

Erkekler 40'lı yaşlarda daha çok karın bölgesinden yağlanırlar. Bu da metabolik sendrom, diyabet ya da kalp hastalığının habercisi olabilir. Doymuş yağ oranı yüksek, trans yağ içeren yiyeceklerden kaçının. 

 

50'li yaşlardaki erkekler:

 

Bu yaşlarda özellikle abur cuburdan kaçının. Bunun yerine kuruyemiş yiyin. Meyve ve sebze yemeyi de ihmal etmeyin.

 

60 ve üstü yaşlardaki erkekler: 

 

Çoğu günler tahıl, protein, sebze ve meyve, süt ürünleri gibi gıdalar tüketin. Her gıda grubundan farklı yiyecekler seçin. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim