Öğretmen Diyarı

Yanlış ağrı kesici kullanımı uyuşturucu bağımlılığı yapabilir

ABD'de yapılan bir araştırma, uyuşturucu bağımlılığındaki artışın nedenlerinden birinin, morfin türevi ağrı kesicilerin yanlış kullanılmaları olduğunu gösterdi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) 67 bin Amerikalı ile yaptığı araştırma sonuçlarını yayınlarken, kuruluşun en son raporunda, ABD'de eroin kullananların sayısında büyük bir artış olduğu kaydedildi. Son araştırmalar sonucunda her 1000 Amerikalı'dan 3'nün eroin kullandığı ortaya çıktı. 10 yıl kadar önce her 1000 Amerikalı'dan 2'sinin eroin kullandığı belirtilirken, uyuşturucu kullananların 300 bin kadar arttığı ve artış oranın yüzde 62 olarak gerçekleştiği bildirildi.


Artış oranı iki misliden daha fazla

Artan eroin kullananlar arasındaki artışta, Beyaz Amerikalıların büyük bir yer kapladığı bildirildi. CDC'nin araştırmasında, ülke genelinde farklı gelire sahip beyaz Amerikalılar arasında son 10 yılda eroin kullananların artış oranının iki misliden daha fazla olduğu kaydedildi. Kadınlar arasındaki eroin kullanımının da iki misli artış gösterdiği belirtildi. Dr. Frieden, eroin bağımlıların sayısındaki artışın, bir çeşit ağrı kesici bağımlısı olmaları yüzünden gerçekleştiğini bildirdi.

 

Kadınvekadın


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim