Öğretmen Diyarı

Vücudun 4 altın noktası

Vücudumuzun sürekli kendini yenilediğini ve kaslarımızın hareketsiz kaldığında yağlanmaya neden olduğunu biliyor muydunuz? Vücudumuz hakkında bilinmeyen karanlık noktaları sizler için aydınlattık
Kaslarımız
660’dan fazla kasımız kendileri için bir şey yaptığımız müddetçe yürümemize, koşmamıza, sevmemize, gülmemize olanak tanırlar. Kaslarımızla ilgilenmezsek yağa dönüşürler ve bu sadece vücudumuzun şeklini bozmaz, sağlığımıza da zarar verir.
Kaslarınızı mutlaka ölçün! Nasıl mı?
Bir sandalyeye oturun, ellerinizi çapraz biçimde göğsünüze koyun. Şimdi mümkün olduğunca çabuk 5 kez ayağa kalkıp oturun. Bunu 10 saniyede yapabiliyorsanız, kaslarınız iyi demektir. Yoksa kas yapınızı güçlendirmeye ihtiyacınız olduğunu söylemeliyiz.
Hazım
Vücudumuz sürekli kendini yeniler. 10 senede kemikler, 2-3 haftada deri yenilenir. Ancak bu tabağınızda yeterince besin maddesi ve bunları kabul edecek sağlıklı bağırsaklarınız olmasına bağlıdır.
Mutlaka sorun!
Kim sıkça kabızlıktan, bağırsak gazından ve ishalden sıkıntı çekiyorsa, bu yeterince iyi beslenmediğini gösterir. Aynı zamanda kötü beslenme alışkanlıkları, öğünlerde oburca yemek, hazmı zorlaştırıp hücrelere zarar verir.
Metabolizma
Tiroid bezi insanların merkez enerji makamıdır. Tiroid bezinin az çalışması halinde enerji eksik olur, daha çabuk üşürüz ve hareket etmek istemeyiz, kilo alırız. Bez fazla hormon salgıladığında ise kilo kaybederiz, devamlı sinirli ve gergin oluruz.
Kontrol
Tiroidin hem az, hem çok çalışmasında tiroid bezi büyür ve guatr gelişebilir. Elinize bir ayna alın ve gırtlakla köprücük kemiğini görecek şekilde tutun. Kafanızı ensenizden arkaya yaslayın ve bir yudum su alın yutkunun. Bu esnada boğazınızın altında şişlik oluyorsa, bir endokrinologu ziyaret edin.
Bağışıklık
Zayıflamış bir bağışıklık sistemi bütün vücudu güçsüzleştirir. Öyle ki, kanser ve kalp krizi riskini yükseltir. Bazen de aşırı güçlü bir savunma yani bağışıklık sistemi kendi vücudumuza zarar verebilir. Otoümmün hastalıklardan bazıları böyle ortaya çıkar. Bunlar alerji, artrit veya diyabet olabilir.
Önlem
7-8 saat uyumak gerekir. Geceleri savunma hücreleri kendini yeniler. İyi bir kan dolaşımı da önemlidir. İyi bir dolaşım sistemine sahipsek, antikorlar hızlı şekilde ulaşacakları yere varırlar. Düzenli yapılan yüzme, jogging gibi sporlar kan dolaşımını hızlandırır.

sağlık güzellik bakım
Anahtar Kelimeler:
vücudun altın noktası

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim