Öğretmen Diyarı

Uzun topuklu ayakkabı kamburlaştırıyor

Yüksek topuklu ayakkabılar vücudun fizyolojik yapısını bozuyor.

Memorial Antalya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, kadınların yüksek topuk seçiminde 5 santimetreyi geçmemelerini tavsiye etti.

Sağlık açısından en ideal ayakkabının yaklaşık 5 santimetre yükseklikte olduğunu belirten Turan Aydın, ayakkabı seçiminde sadece topuk yüksekliğine değil, parmakların rahatlığına da bakılması gerektiğini açıkladı. Beş santimetreye kadar olan topuklu ayakkabıların spor ayakkabısı kadar sağlıklı olduğunu kaydeden Aydın, “8 santimetreden uzun topuklu, sivri uçlu bir ayakkabı ise uzun süreli kullanıldığında bel, diz, ayak bileği ve ayağın ön kısmında anormal yüklenmelere neden olur.” dedi.

Kol, bacak ve başın yer çekimine göre bir pozisyonu olduğunu vurgulayan Aydın, 8 santimetre yüksek topuğu olan bir ayakkabının fizyolojik duruşu bozacağını, bunun da diz, kalçanın hafif bükülmesine neden olacağını söyledi. Aydın, bu bükülmeyle belin öne doğru kamburlaşacağını, belin normal çukurluğunun artacağını ifade etti.

Bayanların, yüksek topuklu ayakkabı tutkusundan vazgeçmeden sağlıklı kalmaları için birkaç noktaya dikkat çeken Aydın, “Haftanın dinlenme günlerinde normal topuklu olarak tanımlanan 5 cm yüksekliğinde topuk ve önü geniş ayakkabı ya da muadili olan spor ayakkabısı giyilerek ayaklar dinlendirilmeli, yürüyüş, koşma gibi egzersizler yapılmalıdır. Egzersizin içine mutlaka bacak arkası kaslarının gerilmesi dahil edilmelidir. Bu germe egzersizi için oturmalı, bacaklarınızı uzatmalı, dizler düzleştirilmeli, ayak bileklerinizi kendinize doğru çekmeli ve dizinizi yukarı kaldırmadan ayak ucuna değmeye çalışmalısınız. Bu basit önlemlerle yüksek topuklu ayakkabınızı sağlıklı bir şekilde uzun yıllar giyebilirsiniz.” diye konuştu.

haber7

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim