Öğretmen Diyarı

Uzmanlar, Çin malı zehirli oyuncaklar için uyarıyor!

Zehirli ayakkabı skandalından sonra vatandaş hangi ürüne güveneceğini şaşırdı. Çünkü; Çin’de üretilen oyuncaklar marketlerde satılmaya devam ediyor.

Çin’den Türkiye’ye getirilen ve zehirli olduğu için halkın paniklemesine neden olan zehirli ayakkabı olayı gündemden düşse de, tehlike geçmiş değil. Çünkü; Çin’de üretilen ayakkabı çeşitleri belli marketlerde satılmaya devam ediyor.

 

 Ucuz olduğu için alıcı bulmaya devam eden Çin malı ayakkabıların hepsi zehirli değil tabiî. Ancak kontrolsüz olarak satışın sürdürülmesi pek de göz ardı edilecek bir olay değil.

 

UCUZ İŞ GÜCÜ, UCUZ MAL

Çok ünlü markaların bile ucuz iş gücünden yararlanmak için mallarını Çin’deki fabrikalarda ürettirmeyi tercih etmesi giderek yaygınlaşırken. Ucuz üretim nedeniyle sağlık kurallarına dikkat edilmemesi ayakkabıdaki tehlikenin aynısı çocuk oyuncaklarına da yansımış durumda.

BEBEK KIYAFETLERİNDE KANSEROJEN UYARISI

Çin'in dünya geneline ihraç ettiği ucuz eşyaların başında gelen okul araç gerekleri ve oyuncaklardaki tehlike ise bizzat resmi makamlarca dile getiriliyor. 2013 yılında dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul’da bilinen ve markalı bebek ürünlerinde (Kokulu silgiler, renkli kalemler, boyalar) ‘ftalat’ denilen maddeye rastladıklarını ve incelemeye alındığını açıklamıştı.

FTALAT NEDİR? NE İŞE YARAR?

Ürünlerde esnekliğe sebep olmak için kullanılan bir madde olan ftalat, daha çok sert plastikleri yumuşatmak için tercih ediliyor. Örneğin evlerimizde kullandığımız cam kapların plastik kapakları için ftalat kullanılıyor. Kanserojen bir madde olan ftalat, aynı zamanda kısırlığa da yol açıyor.

 

 

 

İşte doktor ve eğitimcilerin a24.com.tr'ye konu ile ilgili yaptığı o çarpıcı açıklamalar:

Oyuncak veya kıyafetler yolunla zehirlenme nasıl anlaşılır, kurtulmak için neler yapmak gerek?


Zehirli maddelerin akut (kısa dönem) ve kronik (uzun dönem ) etkileri vardır. Kısa dönem etkiler genellikle allerjik reaksiyon dediğimiz kaşıntı, kızarıklık, şişme, bül oluşumu gibi bulgulardır. Uzun dönem etkiler ise genellikle kanserojen etki dediğimiz özellikle temas eden bölgede cilt kanseri ve diğer kanser türlerine yol açabilir.


 "Ucuz , menşei bilinmeyen oyuncaklardan uzak durum"


- Anne babalar çocuk oyuncakları alınırken nelere dikkat etmeli?


Anne baba olarak ucuz , menşei bilinmeyen, özellikle uzak doğu ülkelerden gelmiş oyuncaklardan çocuklarımızı uzak tutmalıyız. Avrupa Birliği normlarına uyan kalitelli oyuncak her zaman daha güvencelidir.


ANAOKULLARINDA ÇOCUKLAR İÇİN NE GİBİ ÖNLEMLER ALINIYOR?

Çocukların okul öncesi eğitimlerini sağlamak için tercih edilen anaokulları aslında bu konuya son derece dikkat etmek zorunda. Bütün gün oyuncaklarla iç içe olan çocuklar için alınmış önlemleri ya da dikkat edilen noktaları eğitimcilere sorduk…


GÜLŞEN PEKŞEN – Özel Taş İlköğretim Okulu Hazırlık Sınıfı İdari Müdürü

"Çocuğun oyuncakla oynaması dünyayı öğrenme biçimidir . Oyuncağın yerine resim yapmak gibi başka bir etkinlik konamaz. O zaman yapılacak olan sağlıklı oyuncak seçmektir.


 "Standartlarına uygun ürünleri tercih edin"


Piyasada, malzemesinden kullanılan boyaya kadar kalite standartlarına uygun ürünler satan firmalar var , alışveriş için bunları tercih ediyoruz. Ayrıca kutuların üzerinde de malzemelere ilişkin açıklamalar var. 


 

Özellikle küçük çocuklar her şeyi ağızlarına götürdükleri için konu daha önem kazanıyor. Ahşap veya kağıt hammaddeli ürünler tüm ihtiyacı karşılamaz. Diğer ürünler özellikle hafif oluşları, çeşitlerinin bol oluşu nedeniyle tercih ediliyor. İyi ürünler alınırsa sorun yaşanmaz".

 

http://www.a24.com.tr/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol