Öğretmen Diyarı

“Uyusun da sağlıklı büyüsün”

Çocuğunuz huysuz mu, sağlıklı büyümüyor mu? Nedeni yatağı olabilir. Uykuda büyüme hormonları devreye girdiği için çocukların gelişimine uygun, ortopedik ve pamuklu yatakların tercih edilmesi gerekiyor.

Yatak Uzmanı Berna İlter, ailelerin çocuk yatağı seçerken dikkat etmesi gereken noktaları anlattı. “Uyusun da büyüsün” ninnisinin aslında oldukça doğru bir tabir olduğunu ifade eden İlter, çocukların rahatlığı ve sağlığı açısından en önemli ürünlerden birinin yatak olduğunu belirtti.

Büyüme hormonunun en çok uykuda salgılandığını hatırlatan İlter, şunları söylüyor;
“Düzenli ve yeterli uyuyan çocukların gelişimi çok daha hızlı oluyor.  Çocukların sağlıklı gelişmesi için uyku kalitesi çok önemli bir faktör. Çocukların sağlıklı gelişimi ve huysuz davranışlarına son vermek için özel yataklar tercih edilmeli. Yataklar mutlaka organik pamuktan yapılmış olmalı.”

Ani bebek ölümlerine yanlış yatak kullanımının da sebep olduğunun altını çizen İlter, aşırı yumuşak yataklarda ters dönen bir çocuğun nefessiz kalabildiğini ifade ederek, alınan yatağın antialerjenik olması gerektiğini de belirtti.

Yatak büyüyebilmeli!
6-9 ay arasındaki bebekler rahatlıkla sağa sola dönebilir ve yatağın içinde yatış pozisyonundan oturma pozisyonuna geçebilirler. Bu yüzden bebek büyüdükçe bebeğin boyutuyla uyumlu olacak şekilde yatak da büyütülmelidir. Yatak üzerindeki komodinlerin kaldırılmasıyla büyütülen yataklar bir seçenek olabilir. Yatağın yan yüzeylerinde, bebeğin düşmesini engelleyen korkuluklar bulunabilir. Ancak kol ve bacaklarını çarpsalar dahi zarar görmeyeceği materyallerle kaplanması iyi olur. Bu korkuluklar için nevresim takımıyla birlikte satılan koruyucu örtülerden faydalanılabilir. Yatağın mobilya kısımlarında sivri çıkıntıların olmamasına da mutlaka dikkat edilmelidir.

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim