Öğretmen Diyarı

Uyku bozukluğu yaşayanlara kötü haber

Türk Uyku Tıbbı Derneği Başkanı Prof.  Dr. Murat Aksu, "Uyku hastalıklarının çoğu kalp krizini, felçleri, beyin-damar  hastalıklarını getirir. Uykuda nefes durmalarına, diyabete ve hipertansiyona  neden olur. Sağlıklı uyku, sağlıklı yaşamın temel öğesidir. Sağlıklı olmak için  iyi uyumak gerekir" dedi. 

 

Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uyku sırasında anormal  davranışlar, uykuda yemek yeme, uyurgezerlik ve uykuda diş gıcırdatmanın uyku  bozukluğu olarak adlandırıldığını söyledi. 

 

Bunların hepsinin nedeninin farklı olduğunu ifade eden Aksu,  organizmanın uykuda uyanıklıkta daha farklı çalıştığını ifade ederek, "Hem  beynimiz hem de vücudumuz çok farklı çalışıyor. Bizim uyku sırasında  gerçekleştirdiğimiz bazı eylemler var ki bunlar uyanıklıkta gerçekleştirilemiyor"  diye konuştu. 

 

Aksu, uyku sırasında kalıcı bellek oluştuğuna değinerek, çok  yorulduktan sonra iyi bir şekilde uyunmuyorsa öğrenilenlerin belleğe  yerleşmesinin çok zor olduğuna dikkati çekti. 

 

  Uykunun sağlıklı olmasının uyku süresinin yeterli olmasına ve uyku  içeriğinin iyi olmasına bağlı olduğunu dile getiren Aksu, şöyle konuştu: 

 

  

 

    "Uyku süresi yeterli değilse veya uykunun içeriği yeterli değilse bu  durumda uykuda yapılması gereken işlevler yerine getirilemiyor ve dolayısıyla  uyku sağlığı bozuluyor. Kalp ve beyin sağlığı bozuluyor. Uyku sırasında yapılması  gereken organizasyon yapılamıyor. Bunun sonucunda kalp krizlerine daha açık  oluyoruz. Uyku hastalıklarının çoğu kalp krizini, felçleri, beyin-damar  hastalıklarını getirir. Uykuda nefes durmalarına, diyabete ve hipertansiyona  neden olur. Sağlıklı uyku, sağlıklı yaşamın temel ögesidir. Sağlıklı olmak için  iyi uyumak gerekir." 

 

"Öğleden sonra kafein içeren yiyecek ve içecek tüketmeyin" 

 

Aksu, her uyku hastalığının tedavi yönteminin birbirinden farklı  olduğunu dile getiren Aksu, sağlıklı uyku için elzem olan bazı kuralların  bulunduğunu kaydetti. 

 

  Yatma ve kalkma saatlerinin standart olması gerektiğini belirten Aksu,  "Hafta sonu, hafta içi, iş günü, tatil günü fark etmeksizin sizin  belirleyeceğiniz bir saatte yatağa gidin. Mümkün olduğu kadar aynı saatte yatağa  girin ve kalkın. Öğleden sonra da kahve veya kafein içeren içecekleri ve  yiyecekleri mutlaka tüketmeyin" ifadelerini kullandı. 

 

Bu tür maddelerin uyku yapısını bozucu etkisinin 12-14 saate kadar  uzadığına işaret eden Aksu, şöyle devam etti: 

 

"Örneğin sizin 3'te, 4'te içtiğiniz bir kahve belkide sizin sabaha  karşı uykuya dalmanıza neden olabilir. Dolayısıyla bunlardan kaçınılmalı. Yatağa  yorgun girmeyin. Fiziksel aktivitelerinizi mümkün olduğu kadar yatma saatinden  önce yapın. Egzersiz programları, halı saha maçları veya salon programları bunlar  çok geç saatlerde yapılıyor. Hiç doğru olmadığını biliyoruz. Yatağa o kadar  yorgun olmadan gidin. Mutlaka arada 2 saatlik bir zaman olsun" şeklinde konuştu.  Uyku yatakta olsun. Yatakta da bir tek uyku olsun. Kanepede, televizyon  karşısında, oturma odasında veya salonda uyuklamayın. Uyku saatiniz gelene kadar  oturun, sonra yatağınıza gidin. Yatakta televizyon seyretmeyin, gazete ve kitap  okumayın, yatağa gidin ve uyuyun. Yatak eşittir uyku olsun. Uyku da bir tek  yatakta olsun diyoruz. Bunlara uyulduğu takdirde kendisinde uyku bozukluğu  olduğunu düşünen kişilerdeki uyku bozukluğu yüzde 20 oranında düzelir." 

 

vatan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol