Öğretmen Diyarı

Türkiye’nin başka gündemi: MS!

Şarkıcı Serdar Ortaç'ın yakalandığı ölümcül hastalık MS'in bilinmeyenlerini uzmanı açıkladı.

Sozcu.com.tr / Sağlık Servisi

\"\"Nöroloji Uzmanı Doç.Dr. Barış TOPÇULAR; ünlü şarkıcı Serdar Ortaç’ın yakalandığı bu hastalıkla ilgili açıklamalarda bulundu.

İşte Doç.Dr. Barış TOPÇULAR’ın yorumuyla tüm bilinmeyenleriyle MS hastalığı…

Genç erişkinlerde nörolojik özürlülüğe neden olan MS de, vücut kendi sinir dokusunu bir mikrop gibi algılayıp reaksiyon göstermektedir. Hastalığın temel özelliği akson denilen sinir hücrelerinin bir birleriyle iletişim kurmasını sağlayan sinir hücresi uzantılarının hasarlanmasıdır. MS merkezi sinir sisteminde beyin, göz siniri ya da omurgayı etkileyebilir.

Kadınların yakalanma oranı erkeklerden fazla

Hastalık en sık 20-40 yaş arasında görülür. MS’e neden olan etmenler halen net olarak bilinmediğini belirtiyor. Genetik yatkınlığı olanlarda çevresel faktörlerin etkisiyle meydana geldiği düşünülmektedir…Hastalık ilk başlangıç döneminde genelde duysal ya da görsel semptomlar ile gösterir. Bir gözde göz hareketlerinde ağrıyı takip eden bulanık görme veya renklerde soluklaşma gibi görsel belirtiler olabileceği gibi vücudun bir yarısında(örneğin sağ kol ve bacak) ya da belden aşağısında his kaybı, hissetmeme ya da tam aksine uyuşma-karıncalanma gibi yakınmalar ile gösterebilir. Hastalık seyrinde bazen güçsüzlük, kuvvet kaybı gibi yakınmalar da sık görülebilmektedir. Bunlar tıpkı duysal yakınmalarda olduğu gibi vücudun bir yarısını ya da belden aşağısını ya da her iki kol ve bacağı etkileyebilecek şekilde olabilir.

Unutkanlık ve kronik yorgunluğa dikkat

Hastalık beyincik bölgesini etkilediğinde ise genellikle denge bozukluğu ve baş dönmesi gibi yakınmalar yaşarlar. Omuriliği de tutabilen MS bu gölgeyi etkilediğinde tuvalete çıkma zorluğu ya da tutma zorluğu gibi yakınmalar ya da bacaklarda güçsüzlük ve his kaybına neden olabilir. Son Yıllarda önem verilen bir nokta da MS hastalığı seyrinde görülen unutkanlıktır…Hastalık seyri süresinde hastaların yarısında yakınında çeşitli düzeylerde (hafiften ağıra kadar) unutkanlık yakınmasının ortaya çıkabildiğini göstermektedir. MS hastalarında yine önemli bir diğer yakınma kronik yorgunluktur. MS hastaları aynı zamanda uyku bozukluklarını da sık yaşamaktadır.

Tanıda en temel yöntem MR

MS tanısı esas olarak klinik verilere yani hastanın şikayetleri ve muayene bulgularına dayanır. Klasik tanım itibariyle hastalığın zamanda ve mekanda yayılım gösterdiğini kanıtlamak yani hastalığın kronik seyrettiğini, sürdüğünü ve sinir sisteminde yayılım gösterdiğini kanıtlamak tanının temel prensibidir. Bu nedenle hastanın yakınmaları ve muayene bulgularından sonra tanıda en temel yöntem MR incelemesidir. MR incelemesinde MS hastalığı ile uyumlu plak tabir edilen lezyonların hastalığın tutulum yaptığı yere göre beyinde, göz sinirinde ya da omurilikte görülmesi beklenmektedir. Yine nadir olmayarak bazı durumlarda ileri inceleme olarak halk arasında bel suyu olarak da bilinen beyin-omurilik sıvısı incelemeleri ile değerlendirme yapılabilmektedir.

Atak tabir edilen nörolojik alevlenmelerin tedavisidir kortizon türevli ilaçların kullanılmasıdır. Genellikle klinik tablonun ağırlığına göre birkaç günden birkaç haftaya kadar değişen sürelerde verilir ve bu dönemde hastalar tuz ve şekerden uzak durmalıdır. Örneğin bacaklarında geçirdiği ataklara bağlı katılık olan bir hastada kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir. Omurilik etkilenmesine bağlı etkilenmelerde idrar ile ilgili sorunu olan hastalarımızda idrar tutmaya ya da yapmaya yardımcı çeşitli farklı tedavi yaklaşımları ile yakınmalarını azaltabiliyoruz.

Tedavinin en önemli parçası ise koruyucu tedavilerdir

Hastalığın erken dönemde tanınması ve koruyucu tedavinin erken başlaması ile hastalarımız MS’in olası etkilerinden mümkün olduğunca korunabilirler. Günümüzde iğne ve hap şeklinde olmak üzere farklı koruyucu tedavi seçenekleri vardır. Bu ilaçlardan biri tercih edilirken hastanın klinik özellikleri ve hangi tedaviyi daha rahat kullanabileceği göz önünde bulundurulur.

Ms günümüzde gençlerde sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir, tedavisiz kaldığında önemli sekellere neden olabilen hastalık günümüzde en çok araştırmanın yapıldığı hastalık alanlarından biridir. MS hastalığı modern tıbbın imkanları ve güncel tedavi seçenekleri sayesinde erken tanı ve tedavi ile çok daha iyi bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim