Öğretmen Diyarı

Türkiye\'de ruhsal bozukluklar arttı

Türkiye'deki, ruhsal rahatsızlıklar Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı rakamlar ile ortaya çıktı. 2009'da 3 milyon kişi kliniğe başvururken 2013’te başvurular 9 milyon kişiyi aştı. 9 milyon sadece hastanelere başvuranların rakamı. 

 

İstanbul ve Ankara'da hızlı artış

Ruhsal bozukluklar sıralamasında göre 1. sırada İstanbul, 2. sırada İzmir 3. sırada ise Ankara olduğu gözlendi. İstanbul’da 2009’da psikolojik rahatsızlık şikâyetiyle başvuranların sayısı 262 bin iken bu sayı beş yılda yaklaşık 6 kat arttı ve 1 milyon 500 bin sınırına dayandı. Ankara’daki artış ise altı katın da üzerine çıktı. 

 

Sebep gelecek belirsizliği

Türkiye Psikiyatri Derneği Ruh Sağlığı ve Medya Çalışma Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Burhanettin Kaya bu artışın psikiyatriye olan ilginin artışıyla açıklanamayacağını, ruhsal sorun ve bozukluklardaki artışı işaret ettiğini söyledi. Doç. Dr. Kaya, özellikle son 10-12 yıldır gelecek belirsizliğinin yoğun olarak yaşandığını belirterek, “Bazı dönemlerde (örneğin ekonomik kriz yaşanırken) gelecek belirsizliği daha çok yaşandı. Ne olacak bana, çocuğuma ne olacak diye. Biliyoruz ki kriz dönemlerinde depresyon, anksiyete (iç sıkıntısı) yaygınlığı 2-3 kat artar. İntihar girişimleri de öyle” dedi.

 

İşte il il ruhsal bozukluk yaşayan hastaların sayısı...

kadınvekadın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol