Öğretmen Diyarı

Tüp Bebek Kimlere Yapılır?

Bu durumda başvurulan doktorun yaptığı testler ve muayene sonucunda her hangi bir kusura ya da gebeliğe engel bir duruma rastlanmaz ise doktor, bir süre daha doğal yolla gebelik denemesini önerebilir. Aksi halde tüp bebek tedavisi ya da üremeye yardımcı diğer tedavi yöntemleri uygulanabilir. Günümüzde en başarılı sonuçlar elde edilen tedavi tüp bebektir. Kadın ve erkeğin üreme hücreleri tıbbi yollarla alınır, laboratuar ortamında döllenme gerçekleştirilir. İşte bu işlemle elde edilen embriyolar yine tıbbi yollarla anne adayının rahmine yerleştirilir. Bu şekilde tüp bebek tedavisi gerçekleştirilmiş olur. Peki, bu tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır, kimler için uygundur.

Tüp bebek tedavisi kimler için uygundur?

  1. Kadının yumurtalık kanallarının tıkalı ya da hasarlı olduğu durumlarda veya yumurtalıkların tamamen alındığı durumlarda doğal yollar ile gebeliğin oluşması imkânsız olduğu için tüp bebek tedavisi uygulanır.
  2. Kadının rahminin içinde yapışkanlık oluşması durumunda gebelik elde edebilmek için tüp bebek tedavisi gerekebilir. Böyle yapışıklık durumlarında tek çare tüp bebek değildir. Çünkü yapışıklıklar cerrahi operasyonlar ile açılabilir. Bu sayede tüp ve yumurtalığın işlevi geri kazanılabilir. Ancak cerrahi işlem ile tüp ve yumurtalığın işlevi sağlanamadıysa tüp bebek tedavisi uygulanması gerekir.
  3. Yumurtlama ile ilgili sorunları olan kadınlara öncelikle yumurtlama tedavisi uygulanır. Kullanılan ilaçlara rağmen yumurtlama gerçekleşmiyorsa ya da yumurta elde edildiği halde gebelik olmuyorsa tüp bebek tedavisi uygun görülür.
  4. Kadında endometriozis (rahim içini döşeyen yapının rahim dışına taşması ve üreme organlarını kaplaması) varlığında da tüp bebek tedavisi ile gebe kalmak mümkündür.Endometriozis vakalarında cerrahi işlem uygulanarak hastalık temizlenebilir ve sonrasında gebelik denemeleri yapılır. Fakat bu kişilerde genellikle doğal yolla gebelik elde edilemez ve tüp bebek tedavisine başvurulur.
  5. Baba adayının sperm miktarı ve kalitesi doğal yolla gebelik elde edilmesine uygun değilse tüp bebek tedavisi yapılması doğru olacaktır. Bu durumda mikroenjeksiyon tekniği ile yüksek oranda başarı elde edilebilmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda erkekte hiç sperm bulunamıyorsa da tüp bebek tedavisi doğru olacaktır. Mikroenjeksiyon sistemi ile testisten sperm hücreleri elde edilebilir, bu hücrelerle de tüp bebek tedavisi yapılır.
  6. Doğal yolla bebek sahibi olamama şikayetiyle doktora başvuran kişilere uygulanan pek çok test ve muayenenin ardından bazı vakalarda gebeliğe engel her hangi bir sorun bulunamamaktadır. Böyle durumlar “sebebi belli olmayan kısırlık”, “açıklanamayan kısırlık” şeklinde ifade ediliyor. Böyle vakalarda kimi zaman doktor bir süre daha korumasız cinsel ilişki önerebilir. Ancak çiftin ve özellikle de kadının yaşı ileri ise riske atmamak adına zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine başlanabilir.
  7. Gebelik elde edebilme hususunda kadının yaşı çok büyük önem taşımaktadır. Bu bakımdan doğal yolla gebe kalamam şikayetiyle doktora başvuran çiftlerde kadının yaşı 35 ve üzerindeyse zaman kaybedilmeden tüp bebek tedavisine başlanması en doğrusudur. Genellikle doktor da bu yönde öneride bulunur.
  8. Genetik tanı gerektiren ya da genetik tanı uygulanan çiftlerin bebek sahibi olabilmeleri için tüp bebek tedavisi uygulanır.

İleri okuma için:

https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-nedir-nasil-yapilir

http://www.medicalnewstoday.com/articles/262798.php

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim