Öğretmen Diyarı

Tırnak tipi neyin göstergesidir?

Kadınlar her zaman bakımlı el ve tırnaklara sahip olmak ister. Ancak tırnaklarınıza ne kadar bakım yaparsanız yapın tırnak tipiniz sağlık durumunuza işaret etmektedir.

Saçınız ve cildinizde olduğu gibi tırnaklarınız da farklı tiplerdedir. Tırnağınız; solgun, çatlak, dalgalı, kaşık veya çöküntülü tipte olabilir; ve bu doğrultuda sağlığınızla ilgili uyarı verebilir.

İşte tırnaklarınızın tipine göre sağlığınızla ilgili verdiği uyarılar…

 

Solgun tırnaklar


Sağlıklı bir tırnak genelinde pembe, dibine doğru ise beyazımsı renkte olmalıdır. Eğer tırnaklarınız solgun veya diğer renklerdeyse sağlığınızla ilgili sinyal veriyor demektir.

 

Yeşil renk bakteriyel enfeksiyon göstergesidir. Kırmızı çizgiler kalp sorunlarını, mavimsi tırnaklar kandaki düşük oksijen seviyesini, beyaz renk karaciğer rahatsızlığını ve koyu renk çizgiler ise kalp hastalıkları ve yaşlanmayı işaret eder.

 

Kalın tırnaklar


Çok kalın tırnaklar doğal değildir. Normalden daha kalın tırnaklar akciğer rahatsızlığı, mantar enfeksiyonu, tiroid ve dolaşım sistemi hastalıklarına dair uyarı verir.

 

Çatlak tırnaklar


Çatlak tırnaklar genellikle katmanlar halinde dökülen tırnaklardır. Tırnaklarınız sık sık çatlıyorsa folik asit ve C vitamini eksikliği söz konusu olabilir. Ayrıca kronik yanlış beslenme habercisi de olabilir.

 

Kaşık tırnak


Bu tırnaklar dahili rahatsızlıklara bağlı olarak iç bükey bir şekilde kıvrılır ve kaşığa benzer bir hal alır. Genellikle demir eksikliği, hemokromatozis, kalp rahatsızlığı ve hipotiroid habercisi olduğu söylenebilir.

 

Çöküntülü tırnaklar


Tırnaklarınızda görülen minik çöküntüler veya noktasal delikler tırnaklarınıza iyi bakmadığınızın göstergesi olabilir. Ancak sedef, çinko eksikliği veya Alopecia areata isimli saç dökülmesine neden olan bir otoimmün rahatsızlığın belirtisi de olabilir.

 

Dalgalı tırnaklar


Tırnaklar doğaları gereği pürüzsüz yüzeylerdir. Eğer belirgin dalgalanmalar söz konusu ise demir eksikliği, arterit veya lupus hastalığının belirtisi olabilir.

 

Kuru, kırılan tırnaklar


Tırnaklarınız sık sık kırılıyorsa hormon seviyelerinizi kontrol ettirmeniz önerilmektedir. Tiroid veya mantar hastalığının habercisi olabilir.

 

Yumru tırnaklar


Eğer tırnaklarınızın etrafındaki deri şişiyorsa akciğer rahatsızlığı, enflamatuvar bağırsak hastalıkları veya karaciğer rahatsızlıklarının belirtisi olabilir.

 

kadınvekadın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim