Öğretmen Diyarı

Tahlil yaptıracaklara önemli uyarı!

Kan vermeye gelmeden önce 4-5 gün normal bir diyetle beslenilmesi gerektiğini belirten Biyokimya Uzmanı Dr. Ilgın Hoşver, “Hasta kan vermeden önce 20 dakika dinlenmelidir” dedi.

Biyokimya Uzmanı Dr. Ilgın Hoşver, kan tahlili yaptıracak olanlara uyarılarda bulunarak hastanın kan vermeye gelmeden 4-5 gün öncesinde normal diyetle beslenmesinin tahlil sonuçları için çok önemli olduğunu söyledi. Hastanın kan vermeden önce 20 dakika dinlenmesi tavsiyesinde bulunan Hoşver, “Hastalar kan vermeden önce bazı faktörlere dikkat etmelidir. Bu faktörler arasında hasta mutlaka 10-12 saat aç olmalıdır. Genel olarak akşam saat 10’dan sonra hiçbir şey yememeli, sigara içmemelidir. Sadece su içebilir. Hastanın sürekli kullandığı ilaç varsa doktorundan bilgi almalıdır. Hasta kan vermeden önce 20 dakika dinlenmelidir. Özellikle takip edilen testi olan hastalar, bu takibi her zaman aynı zamanda kan vererek yapmalıdır (Yani sabahsa sabah, akşamsa akşam). Çünkü hormon testlerinin çoğunun kan düzeyi gün içinde değişiklik gösterir. Bu da takibin doğruluğunu bozar. Kan vermeye gelmeden 4-5 gün öncesinden normal bir diyetle beslenme çok önemlidir (Aşırı tatlı, tuzlu ve yağlı yemeklerden kaçınma). Bu önemsiz görülen kurallar testlerin sonuç kalitesini çok büyük miktarda artıracaktır” dedi.

‘TOK KARNINA OLMAZ’

Tok karnına verilen kanın, tahlil için uygun olmadığını kaydeden Hoşver, “Kan şekeri ve kan yağları içinmutlaka ve mutlaka tok olunmalı fakat tok karnına verilen kanda lipit düzeyi fazla olduğu için bulanıklık yapar. O yüzden diğer tahlilleri dolaylı yoldan etkiler. Aç karnına tercih edilir. Akşamdan alınan alkol bazı hormon testlerini etkilerken, kronik alkol alımı birçok testte (özellikle glikoz, trigliserid ve bazı hormon testleri) etkili olur” diye konuştu. İdrar tahlili ile ilgili olarak bilgi veren Hoşver, “İdrar verecek hastalar mümkünse sabah ilk idrarı ile tahlil yaptırmalıdır. Kısa zamanda çok su içilerek yapılan idrar tahlileri yanlış sonuç vermektedir. İdrar, idrar kesesinde en az 4 saat kalmış olmalıdır” ifadelerini kullandı.
habertürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim