Öğretmen Diyarı

Stres İyi Alışkanlıkları da Pekiştiriyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırma, insanların baskı altındayken daha önce sanılanın aksine sadece aşırı yemek ya da alışveriş gibi kötü alışkanlıklara yönelmediğini gösterdi.

 

Kişilik ve Sosyal Psikoloji dergisinde yayımlanan araştırmada, insanların baskı altındayken de, daha önce edinmiş oldukları spor yapmak ya da sağlıklı beslenmek gibi alışkanlıkları sürdürdüğü görüldü.

 

Güney California Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, 65 öğrencinin davranışları 10 haftalık bir süre boyunca incelendi.

Araştırmanın amacı, insanların stres altındayken irade gücünü ne ölçüde kullanabildiklerini görmekti.

 

Öğrencilerin baskı altında oldukları ve normalden az uyudukları sınav dönemlerinde, eski alışkanlıklarına daha sıkı sarıldığı görüldü.

 

Yani kahvaltısını sağlıksız yiyeceklerle yapmaya alışmış öğrenciler, sınav döneminde çok daha fazla sağlıksız gıda tüketti. Düzenli olarak spor yapanlar da, baskı altındayken daha çok spor yaptı.

 

Çalışmayı yapan ekibin lideri Prof. Wendy Wood araştırmaları hakkında şunları söyledi;

 

"Davranışlarımızı değiştirmeye çalıştığımız zaman motivasyonumuz ve kendimizi kontrol konusunda stratejiler geliştiriyoruz. Ama yapmamız gereken yeni alışkanlıkları nasıl edineceğimizi düşünmek. Alışkanlıklar yorgun olsak da, kendimizi kontrol edecek enerjimiz olmasa da devam ediyor"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol