Öğretmen Diyarı

Stres Atmanın Yolları

Uzmanlar, stresli yaşayan insanların bıkkın, bitkin, isteksiz ve uyumsuz davranışlar gösterebileceğine dikkat çekerek, stressiz hayat için öneriler geliştiriyor. En güzel, en başarılı ve tarih boyunca kanıtlanmış en etkili stres atma yolunun, sevdiğinize çiçek almak olduğunu belirten uzmanlar, "Sevdiklerinizi mutlu ettikçe siz de mutlu olacaksınız" diyor.

 

Uzmanlar, stressiz hayat için şu önerilerde bulunuyor:

 

Çiçek yollayın:

Kendinizi mutlu hissetmenin en önemli yolu sevdiğiniz insanları mutlu etmektir. Siz de sevgilinize veya arkadaşlarınıza sürpriz yapın ve ortada bir sebep yokken onlara çiçek yollayın.

 

Su için:

Herkes yaz mevsiminde bol su içilmesi gerektiğini, kış mevsiminde ise buna pek gerek olmadığını düşünür. Ama sağlıklı bir yaşam için vücudumuz suya her zaman ihtiyaç duyar. Bu nedenle su içmeyi ihmal etmeyin.

 

C vitamini alın:

Grip ve nezle gibi solunum yolları rahatsızlıkları, kış mevsimi deyince aklımıza gelen rahatsızlıklardır. Bunları engellemenin en iyi yolu, kuşkusuz bol C vitamini kuşkusuz almaktır. C vitamini bulunduran portakal, mandalina ve greyfurt yemeye özen gösterin.

 

Erken uyanın:

Her gün kalktığınız saatten yarım saat erken uyanın. Böylece yaşamınıza fazladan bir hafta ekleyebilirsiniz. Ayrıca erken kalkmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

 

Alış veriş yapın:

Yeni mevsimle beraber sezonun modasına uygun kıyafetler alarak, stresinizi azaltabilirsiniz. Ama alış veriş için indirimde olan mağazaları seçmeye dikkat edin. Aksi takdirde pahalı alışverişler, bir süre sonra sizi daha fazla strese sokabilir.

 

Sigara içmeyin:

Kış sebebiyle çoğunlukla kapalı ortamlarda bulunacağınızdan, hem kendinizi hem de başkalarını zehirlememek için sigara içmemeye dikkat edin.

 

Kitap okuyun:

Soğuk havalarda evde oturup, televizyon izlemek yerine kitap okuyabilirsiniz. Böylece hem yeni yazarları takip edersiniz, hem de bilgi sahibi olursunuz.

 

Bilgisayar öğrenin:

Çağımızın favorisi bilgisayar ve internet konusunda bilgi sahibi değilseniz, bir an önce evinize bir bilgisayar alın. Kendi kendinize veya bir arkadaşınızın yardımıyla bilgisayar ve internet kullanmayı öğrenebilirsiniz.

 

Kaynak: saglikveyasamdergisi.com.tr

Anahtar Kelimeler:
Stres Atmanın Yolları

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim