Öğretmen Diyarı

Stres, 10 yaş yaşlandırıyor
Stres sonucu en çok karşılaşılan cilt sorunlarınının başında, sivilcelenme ve cilt kuruluğu geliyor. Ancak stresin ortaya çıkardığı en büyük problem erken yaşlanma belirtileri. Fazla stres altında olan kadınlar incelendiğinde, hücrelerinin biyolojik açıdan on yıl daha yaşlı göründüğü belirlenen bir gerçek.
Araştırmacılar, stres hormonunun artışına bağlı olarak daha fazla serbest radikal üretildiğini tahmin ediyor. Vücutta stresin etkisiyle üretilen serbest radikaller ise hücrelere doğrudan zarar verdiği gibi aşırı enzim üretimine sebep oluyor. Bu da yine hücresel hasara sebep oluyor.
 Stres, kortizol hormonunu arttırıyor. Özellikle düzenli ve yoğun strese maruz kalındığında yaşlanmayla tabiî olarak artacak olan kortizol hormonu genç yaşlarda artmaya başlıyor. Kortizol hem hücre yaşlanmasını hızlandırıyor, hem de vücudun savunma sistemini zayıflatıyor. Bu sebeple yaşlılıkta yakalanacağımız hastalıklara daha erken yaşlarda yakalanma ihtimali artıyor.
 Yoğun ve sürekli strese maruz kalan kadınlarda östrojen salınımı düzensizleşiyor. Kadınlık hormonlarından östrojen, kolajen üretimini arttırdığı için ve başta cilt ve kemikler olmak üzere bedenin yaşlanmasını azaltan etkilere sahip olduğundan, östrojen salınımının düzensizleşmesi yaşlanmayı hızlandırıyor.
Strese, cildin yeteri derecede nemlendirilmemesi, güneşten korunmaması, tabiî beslenilmemesi ve hava kirliliği gibi sebepler de eklendiğinde, cilt problemleri bir kâbusa dönüşüyor. 
Stresin cilt üzerindeki etkileri şu şekilde sıralanıyor:
Cildi bozuyor.
Cildin nem ve yağ dengesini bozuyor.
Akneleri arttırıyor ve alerjik reaksiyonlara yol açıyor.
Göz, alın ve ağız çevresinde kasılmalar başlıyor.
Dudaklar uçukluyor.
Stres altında bozulan kan dolaşımı, kılcal damar genişlemelerine ve varislere yol açıyor.
Anahtar Kelimeler:
stres yaş yaşlandırıyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol