Öğretmen Diyarı

Soğuk, dişte şok etkisi yapıyor

 Asitli ve soğuk içeceklerin göründükleri kadar masum olmadıklarını söyleyen Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, soğuk asitli içecekler ve dondurmanın, dişlerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabildiğini dile getirdi.

Kışlaoğlu; şekerli, asitli ve soğuk içecek tüketiminin ağız içinde asit oluşturarak dişlerde çürük ve diş minelerinde çatlaklara neden olabileceğini belirterek şunları söyledi: "Diş minesi, bazı yiyecek ve içeceklerin fiziksel ve kimyasal etkilerine karşı dişi koruyan, çevresini saran ve iç tabakaların zarar görmesini engelleyen bir yapıya sahiptir. Diş minesinin sert olan yapısı, fiziksel ve kimyasal bazı etkenlere maruz kalarak zarar görebilir. Dişlerde ağrı ve sızılara neden olabilen bu durum, özellikle de yaz aylarında diş hekimi ziyaretlerindeki artışın en önemli sebeplerinden biridir."

DİŞ BAKIMI, YAZ AYLARINDA ÖNEM KAZANIYOR

Yaz aylarında, açık havada geçirilen zamanın artmasına bağlı olarak aksatılan diş fırçalamanın, diş sağlığını olumsuz etkilediğini vurgulayan Kışlaoğlu, "Soğuk, şekerli, asitli içeceklerin ve dondurmanın yoğun olarak tüketilmesi de söz konusuysa, diş çürükleri ve diş hassasiyetleri kaçınılmaz hale gelebilir. Düzenli olarak günde 2 kez dişleri fırçalamak, buzlu ve aşırı soğuk içeceklerden uzak durmak gibi basit ama önemli hususlara dikkat ederek, diş sağlığımızı yaz aylarında da korumak mümkün olacaktır" diye konuştu.
 

NTV

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim