Öğretmen Diyarı

Sivilcenin sıkılması sivilceyi iyileştirmez, peki ne yapmalı ?

MERVE TUNÇEL

 

 

Akneler için onlarca krem, merhem ve türlü kozmetiği denediği halde bir türlü çare bulamayan birçok insan var. Genellikle ergenlikle birlikte cildin yağlanmasıyla artan akneler ileriki yaşlarda kalıcı hale gelebiliyor. Büyüklerinin "Aman sıkma iz kalır!" uyarılarına aldırış etmeyip bütün gün eli yüzünde gezenler de var. Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu'ndan, akne tedavisinde daha iyi sonuçlar almak için püf noktaları...

Aknenizi asla sıkmayın: Sivilce, siyah nokta ve kistlerin patlatılması ve sıkılması akneyi iyileştirmez. Sadece aknenin daha uzun süre devam etmesine neden olur. Bu durum, hangi tedaviyi kullanıyor olursanız olun daha temiz bir cilde kavuşmanızı güçleştirebilir. Patlatarak veya sıkarak bir sivilceden kurtulmaya çalışmak aynı zamanda ciltte kalıcı olabilecek izlere neden olabilir.

Cildinizi ovarak temizlemeyin: Yağlı ve kirli cildi ovarak temizlemek iyi bir fikir gibi görünse de, ovmak akneye eğilimli cildi tahriş eder. Cildin tahriş olması da aknenin tekrarlamasına yol açar.

Sıcak değil, ılık suyla temizleyin: Yumuşak bir temizleyiciyi parmak uçlarınızla uygulayarak cildinizi temizleyin. Yıkamanın günde iki defayla sınırlandırılması, tahrişi ve kuruluğu azaltabilir.

Akne ilacını uygulamadan 15 dakika bekleyin: Akne ilacının duştan çıktıktan veya yüzünüzü yıkadıktan hemen sonra uygulanması cildi tahriş edebilir. Islak cilt, maksimum emiciliğe sahiptir. Tahrişten kaçınmak için, dermatologlar yüz yıkandıktan sonra 5 ila 15 dakika beklenmesini tavsiye ediyor.

Yağsız ürünleri tercih edin: Akne eğilimli cilde sahip insanların kullandığı makyaj, saç jölesi ve diğer bakım ürünleri yağ içermemeli. Yağ, gözenekleri tıkar. Etiketlerinde "oil free" (yağsız), "nonacnegenic" (akneye neden olmaz) veya "noncomedogenic" (komedona neden olmaz) ibareleri bulunan ürünler tercih sebebi olmalı.

Aşındırıcı sabun, yüz temizleyici losyon ve sıkılaştırıcı maskelerden uzak durun: Bunlar cildi tahriş edebilir. Tahriş olan cildin akne ilacını tolere etmesi zorlaşır. Aslında, yumuşak bir temizleyiciyle yüzü günde iki defa yıkamak akneyi kontrol etmeye ve nüksetmeyi engellemeye yardımcı olur.

Tedavinizi harfiyen uygulayın: Dermatoloji uzmanları deriniz için size özel bir tedavi programı uygular ve alınan sonuçlara göre sürecin seyrine karar verir. Bu yüzden doktorunuzun önerilerini dikkate alın.

Akne ilaçlarına zaman tanıyın: Genellikle, 6 ila 8 haftadan sonra iyileşmeyi görmeye başlarsınız. İyileşme, kusursuz bir cilt değil, dikkat çekici bir fark anlamına gelir. Temiz bir cilde kavuşmaksa genellikle en az 6 ay alır.

\"Zaman\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol