Öğretmen Diyarı

Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

 Sivilce neden çıkar ?

Sivilce oluşumunun fiziksel ve mental sebapleri olabilir. Ergenlik döneminde cilt altındaki yağ miktarı artar ve bununla birlikte yağ bezeleri bozulmaya uğrar. Genellikle çok büyük bir kısmı kıl köklerinin içersinde bulunan yağ bezelerinin cilde açılan kanallarının tıkanması sonucu oluşan tıkanıklık, sivilce oluşumunun genel sebebidir.

Yağ bezelerı adına sebum denen bir madde salgılar. Sebum yağ kıvamında bir madde olup cildi dışardan gelebilecek tehlikelere karşı korur. Birikme olarak bahsettiğimiz olayda ise biriken madde sebumdur, kıl kökünden dışarıya çıkamayınca birikmeye sebep olur. Sebumun oluşturduğu tıkanıklık bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşmasını sağlar. Bakteriler ise bizim bildiğimiz anlamdaki sivilce oluşumunu tetikler; kızarıklık, şişkinlik ve ağrıya sebep olur.

Sivilce Nasıl Geçer ?

Sivilce tedavisi sanılanın aksine çok uzun soluklu bir süreçtir. Uygulanan tedaviye geç yanıt veren bir cilt hastalığı olman sivilce bir cildiye uzmanı nezaretinde tedavi edilmelidir.Sivilcenin tedavisi için birçok ilaç geliştirilmiştir. Cilt türüne, sivilce yoğunluğuna ve yan etkenlere göre farklı ilaç tedavileri uygulanmalıdır. Sivilce yoğunluğuna göre antibiyotik tedavisi önerilebilir. Böyle bir durumda 2-3 ay süren tedaviler uygulanabilir.

İlaç tedavisinin dışında yumuşak bir sabunla cildi yağdan arındırmak tedaviye yardımcı olabilir. Fakat cildi çok fazla kurutan sabunlardan,temizleyicilerden kaçınılmalıdır. Bunların yanı sıra cildi tahriş edebilecek tüm dış etkenlerden kaçınılmalı sivilceler sıkılmamalı, kaşınmamalı ve oynanmamalıdır. Bu tedavilerin ve önlemlerim uygulanmaması durumunda ciltte kalıcı hasarlara sebep olabilir. Sivilce mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim