Öğretmen Diyarı

Sık sık fast-food yiyen aptal oluyor

Dünya, fast-food tarzı beslenmenin etkisi altına girdi. Tehlike öyle büyüdü ki adeta "hamburger nesli" yetişmeye başladı. Dünyada milyonlarca kişi, vitamin değeri olmayan bu beslenme tarzını benimseyerek, farkında olmadan fast-food restoran zincirlerine bir yenisinin eklenmesine katkıda bulundu. Özelllike çocuk ve gençlerin elinden düşmeyen hamburger, obezite sorununu gündeme getirdi. Vitamin ve proteinden yoksun olan hamburgerin şişmanlattığı iddiası, bilim dünyası tarafından kanıtlandı. Ancak yapılan yeni bir araştırma hamburgerin bilinmeyen bir zararını daha ortaya koydu.

 

DEPRESYON RİSKİ

 

İngiliz bilim insanları, beslenme tarzındaki değişikliğin zeka üzerindeki etkilerini masaya yatırdı. 14-17 yaşındaki çocuklar arasında yapılan araştırma sonuçları ise şaşırttı. Büyüme çağında sık sık hamburger, patates, pizza yiyip, gazlı içecek içen çocukların, sebzemeyve tüketen çocuklara göre daha düşük zekalı olduğu belirlendi. Bilim insanları, fast-food tarzı gıdaların yararlı yağ, vitamin ile minerallerden yoksun olduğunu, bu nedenle 'depresyon, şizofreni ve hafıza sorunlarını' gündeme getirdiğini açıkladı.

 

8 YAŞINA DİKKAT

 

Araştırmacılar, "Vücudu iyi beslemek, zihni de iyi beslemek anlamına geliyor" dedi ve ekledi: "8 yaşından önce cips, kurabiye, kola, pizza, hamburger, çikolata gibi abur cuburları az tüketen hatta hiç yemeyen çocuklar, yiyenlere göre bariz bir farkla daha zeki oluyor."

 

ZARARLI

 

Hamburger ve kızartılmış patates gibi fast-food yiyecekler

 

İşlenmiş gıdalar (sucuk, salam, sosis gibi)

 

Alkol ve sigara

 

Şeker

 

Çay ve kahve

 

Tarım ilacı içeren besinler

 

Asitli içecekler

 

Cips

 

FAYDALI

 

Sebze

 

Kuruyemiş

 

Meyve

 

Buğday, kepek

 

Yumurta

 

Yağlı balık

 

Kırmızı ve beyaz et

 

Yeşil çay

 

Süt ürünleri

\"Bugün\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol