Öğretmen Diyarı

Sigarayı Bırakmayı Sağlayan Yiyecekler

Sigara bağımlılığı günümüzde en çok karşılan ve sağlığı tehdit eden bağımlılıklardan... Pek çok hastalığa neden olması ve vücuda verdiği zararlar, sigara içenler tarafından da bilinse de maalesef sigarayı bırakmak o kadar da kolay olmayabiliyor. Sigarayı bırakmak isteyenler çeşitli besinlerden bu konuda destek alabilirler. Sizler için sigarayı bırakmayı sağlayan besinleri yazdık... İşte, sigarayı bırakmayı sağlayan o yiyecekler!

 

Portakal

 

Araştırmalara göre 20 gün süresinde günde 1 kere yenen yarım portakal, sigaraya karşı olan isteği azaltıyor. Sonuçlara göre 20 gün sonunda sigara içme isteği yüzde 79 oranında azalıyor. Portakal yemek sigara içenlerin kaybettiği C vitamini geri kazanmalarını da sağlıyor.

 

Domates Suyu

 

Nikotin ve domates suyunun, beynin aynı bölgesini uyardığı kanıtlanmış. Bu yüzden, sigarayı bırakmak isteyenlerin 20 sün süresince günde 1 çay bardağı domates suyu içmesi oldukça etkili bir yöntem. Domatesin vücuda verdiği lipoken de çok faydalı bir antioksidan...

 

Yulaf

 

Araştırma sonuçlarına göre 20 gün süresince, günde 2 yemek kaşığı sıcak suda bekletilmiş yulaf yemek, sigara bağımlılığını azaltıyor.

 

Süt

 

Yapılan araştırmalar 1 bardak sütten sonra içilen sigaranın tadının çok kötü olduğunu ortaya koyuyor. Bu yüzden sigarayı bırakmak isteyenler, süt içtikten sonra sigara kullanarak bekledikleri tadı almadıkları için sigaradan soğuyorlar.

 

Yeşil Yapraklı Sebzeler

 

Her gün koyu yeşil yapraklı sebzelerden tüketmek sigara içme isteğini azaltıyor. Aynı zamanda tam tahıllı besinlerin de sigara içme isteğini bastırdığı biliniyor.

 

Muz

 

Sigarayı bırakmaya yardımcı olan muz, içeriğinde bol bulunan potasyum ve B vitamini ile sigaranın verdiği zararları iyileştiriyor.

 

 

PEMBE ŞEKER 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol