Öğretmen Diyarı

Sigarayı Bırakmanın Yolları

 

Müezzinoğlu, Eskişehir’de gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyada ölüm sebeplerinin başında kardiyovasküler hastalıkların geldiğini belirterek, bu hastalıkların en önemli sebebinin tütün ve tütün ürünleri olduğunu kaydetti.

KANSERDEN KORKULUYOR, SİGARADAN VAZGEÇİLMİYOR

“Şimdi bir taraftan kanserden korkuyoruz, bir taraftan kalp hastalıklarından korkuyoruz, diğer taraftan da bunun en önemli ana unsuru olan sigara, tütün ve tütün ürünlerinin de meşru gibi, marifet gibi örnekliyoruz” diyen Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

“O sebeple özellikle bunda valilerimize, yöneticilerimize, toplum önünde lider pozisyonda olan herkese düşen bir görev var. Sigara kullananlar çevresindekilere de zarar veriyor. İnsanın kötülük etmesi, yalnız kendisiyle de kalmıyor sigarada. Çocuklarına, eşine, ailesine, çevresine de bir kötülüğe vesile oluyor. Cebinde veya elinde görmediğim zaman sizin gibi bu mesafede konuşurken sigara içip içmediğini hissediyorum. Dolayısıyla onları da yakalıyorum. Geçen akşam öyle oldu. ‘Sen sigara mı içiyorsun?’ dedim. Durdu, ‘evet’ dedi. ‘Peki paketi ver o zaman’ dedim. Genç bir çocuktu. Paketi verdi ve bıraktı.”

Müezzinoğlu, sigara içmemesi için konuşup, uyarıda bulunduğu vatandaşların telefon numaralarını aldıklarını bildirdi.

Fırsat bulunca bir hafta sonra “sigarayı bırakacağım” diyenleri aradığını anlatan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

“Esas süre 3 ay. Yazılı alıyoruz, ‘bıraktım’ diye. 3 ay sonra arıyoruz. 3 ayı başarıyla tamamlayanlara ufak tefek ödüllerimiz oluyor. Bırakma oranı yaklaşık yüzde 30-35′leri geçmiyor. Diğer ‘bıraktım’ diyenlerin yüzde 65-70′i sonradan bakıyorum ki yine devam ediyor ama yüzde 30 da iyi bir kazanç. O bırakanlar sonra halkayı büyütecekler inşallah.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim