Öğretmen Diyarı

Sıcak Havalar geliyor diye sevinmeyin Kenelerde geliyor aman dikkat! Kene nedir?

KKKA Hastalığı mevsimsel özellik göstermektedir. Genel olarak mayıs ve ekim ayları arasında görülmesine rağmen, değişik aylarda da görülebilir.Havaların ısısnması ile kene aylarıda ortaya çıkmakta kene nedir? Kenenin ısrığı iasan ölümüne kadar götürebiliyor peki korunmak için ne yapmamız lazımTezer, yapmış olduğu açıklamada, ilkbahar aylarında hava sıcaklığının 16 dereceye ulaşmasıyla kenelerin toprak altından çıktığını söyledi.Sıcak Havalar geliyor diye sevinmeyin Kenelerde geliyor aman dikkat! Kene nedir?

Kenelerden geçen KKKA hastalığından uzun senelerdir ölümler yaşandığına dikkati çeken Tezer, kişilerin her kenenin hastalık bulaştırdığını düşündüğünü, oysa bu şekilde bir durum olmadığını kaydetti.


Sadece Hyalomma denilen kene grubunun rahatsızlığı bulaştırdığını bildiren Tezer, Her kene virüs taşımadığı için her hyalomma türü kene de rahatsızlığı bulaştırmıyor Bu konu için Sağlık Bakanlığının verdiği bilgilerin yakın bir biçimde takip edilmesi gerekiyor Ona nazaran da tedbirlerin alınması lazım diye konuştu.


Piknik sonrası bünyenin kontrol edilmesi gerekir


Bu sene da her sene bulunduğu benzeri havaların ısınmasıyla KKKA vakalarının ortaya çıkacağına işaret eden Tezer, şu şekilde konuştu.


KKKA tam olarak yok edilebilecek bir hastalık değildir Keneler de biz de yaşadığımız sürece onlarla temas etmeye devam edeceğiz Bu hastalıklar da görülecek. 


Dikkat etmemiz şart olan kimi hususlar ve tedbirler var Sağlık Bakanlığı bu konu için oldukça iyi çalışıyor Mevsim başlamadan ilkin riskli bölgelerdeki kişiler ciddi biçimde bilinçlendiriliyor Ciddi materyaller dağıtarak kişilerin bu konu için bilinçlenmesi için elinden geleni yapıyor.


Tezer, vatandaşların da riskli bölgelere gittiklerinde tedbir alması icap ettiğini vurgulayarak, piknik sonrası soyunup koltuk altlarının ve cinsel bölgelerin kontrol edilmesinin ciddiyet taşıdığını ifade etti.


Bu bölgelerin kenelerin tutunduğu bölgeler bulunduğunun altını çizen Tezer, İnsanlar kimi zaman utanıyor, söyleyemiyor yada bakamıyor O bölgelerin kontrol edilmesi lazım Keneler siyah bulunduğu için beyaz renkte giysilerin giyilmesi gerekir Onun haricinde paçaların çorapların içine sokulması lazım Çünkü keneler ayaklarımızdan girip yukarıya doğru çıkabiliyorlar diye konuştu.


Tezer, Sağlık Bakanlığının, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ile müşterek çalışmasında bilhassa büyükbaş hayvanların rutin biçimde ilaçlanmasını sağladığını, bu sayede kenelerin bu hayvanlara tutunamadıklarını sözlerine ekledi.


KENE NEDİR?


Keneler (Ixodida), örümceğimsiler (Arachnida) sınıfının akarlar (Acarina) alt sınıfından eklem bacaklı monotipik takımı ve onun üst familyasıdır.


Keneler zorunlu kan emici ektoparazitlerdir. Bacakların uçlarında çengeller ve vantuzlar vardır. Deriye rahatça yapışarak hortumlarıyla kan emerler. İyice şiştikten sonra kendilerini yere atarak konaklarından uzaklaşır, ot veya ağaçlara tırmanırlar. Ön ayaklarının uçları dokunma ve koku alma için özelleşmiştir. Ormanlarda bulunduğu ağacın altından bir hayvan geçtiği takdirde üzerine düşüp derisine yapışır ve etine hortumunu sokarak kanını emer. Kenelerin tükürük salgısı dokuları sindiren ve likefiye eden proteolitik enzimler içerir. İnsan ve hayvan hastalıklarının taşınmasında rol oynayan en önemli vektörlerdendir. Birçok bakteri, riketsiya, spiroket, virüs, parazit, mantar, protozoa ve solucan kökenli hastalığa sebep olabilirler. Ek olarak toksikozlar, felçler ve alerjik reaksiyonlara da yol açabilirler. Dünya’nın her bölgesinde bulunurlar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol