Öğretmen Diyarı

SGK\'dan resmi tatilde özel polikliniğe kilit

Kurumu (SGK) özel sağlık kuruluşlarının resmi tatil günlerinde poliklinik hizmeti vermesi uygulamasını kaldırdı. Acil servis, hemodiyaliz ve onkoloji tedavisi dışında özele provizyon verilmeyecek. Özel hastaneler ve Hasta Hakları Derneği SGK'nın kararına tepki gösterdi. 

SGK, Türk Tabipler Birliği'nin(TTB) talebi üzerine anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarının dini ve milli bayramları kapsayan resmi tatiller ile pazar günleri poliklinik hizmeti vermesini kaldırdı. Yeni uygulama 1 Nisan 2014 tarihi itibariyle başladı. Böylece resmi tatil günlerinde acil branş, hemodiyaliz ve onko-lojik tedavisi dışında özel sağlık kuruluşlarına provizyon verilmeyecek.

 

ZORLANMA İDDİASI

 

Gelişmeyi İzmir Tabip Odası yazılı bir açıklamayla duyurdu. Şubat ayında TBB'nin SGK yetkilileriyle görüşme yaptığı belirtilen açıklamada "SGK tarafından resmi tatiller ve pazar günleri için provizyon verilmesi, meslektaşlarımızın bugünlerde de çalışmaya zorlanmasına neden olmaktaydı. 2011 yılından bu yana devam eden uygulama, çalışma ortamına ilişkin birçok sorunu da beraberinde getirmektedir" denildi.

 

Ancak yeni uygulamaya özel hastaneler ve hasta hakları derneğinden tepki geldi. SGK'nın kararına itiraz başvurusunda bulunduklarını belirten Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, "Bu doğru bir şey değil. En başta hastaları mağdur edecek. Neticede bu bir ihtiyaçtı ve o ihti-yaç ortadan kalkmış değil" dedi. Hastalara 'Bir hafta tatil var, ondan sonra gelin' diyemeyecekleri-ni ifade eden Altuğ, "Acilde sadece pratisyen hekimler bulunuyor. Uzman branş hekimlerini ne yapa-cağız? İş kanunuyla insanların ne kadar çalışacakları belirlendi. Şimdi ise bu iş kanununun dışına çıkıl-dı" tepkisini gösterdi.

 

BİZİMLE GÖRÜŞÜLMEDİ

 

Sektörün durumunun zaten perişan olduğunu ifade eden Altuğ, "Bu düzenlemeyle bir sürü çalışan işsiz kalacak. Sadece hastaları değil hem özel hastaneleri hem de çalışanları mağdur edecek bir uygulama. Sektörle görüşülüp alınmış bir karar değil. Eğer itirazımıza cevap verilmezse gerekli hukuk yolları-na başvuracağız" diye konuştu.

 

NESRULLAH SONAY

 

\"Bugün\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim