Öğretmen Diyarı

Ses Kısıklığına Dikkat

10 günden çok süren ses kısıklığına dikkat! Dünyanın En Güzel Üniversite KütüphaneleriDünyanın En Güzel Üniversite Kütüphaneleri En Güzel Seçim CapsleriEn Güzel Seçim Capsleri İngiltere Gazze için Sokaktaİngiltere Gazze için Sokakta Gazze de Cuma NamazıGazze de Cuma Namazı  

 

 

Çoğu vakit yorgunluk ya da soğuk algınlığına bağlayıp doktora gitmeyi ertelediğimiz ses kısıklığı, gırtlak kanserinden, ses teli kistlerine kadar ağırbaşlı hastalıkların habercisi olabilir.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Şenel Beysel; ses kısıklıklarının nedenlerini ve yapılması gereken tetkik ve tedavi yöntemlerini anlattı:

Sesin şiddetindeki azalma ses kısıklığı olarak adlandırılır. Ama bunun dışında sesin tümüyle kaybı, boğukluk oluşması, parazitli karakter alması da ses kısıklığının içine girer.

Akciğerlerden gelen havanın gırtlaktan geçerken ses tellerini titreştirmesi sesin temelini oluşturur. Oluşan bu olmamış ses yutak, lisan, dişler, dudaklar, burun ve sinüslerin de katkısıyla işlenerek şekillenir. Ses telleri ağız yutaktan sonra devam eden gırtlakta yer alır.

 

Sesin oluşumuna katkıda bulunan, yukarda saydığımız her yapının (akciğer, ses telleri,  yutak, lisan, dişler, dudaklar, burun ve sinüsler) hastalığı, bozukluğu ses kısıklığına ne sebepten olabilmektedir. Bu nedenler fazla yalın kendiliğinden geçebilecek bir virüs infeksiyonundan, fazla ağırbaşlı bir kanser hastalığına kadar geniş bir yelpazeyi kapsar.

 

ANİ (AKUT) SES KISIKLIĞI NEDENLERİ

 

Ani gelişen gırtlak iltihabı (larenjit),

Sesin hatalı kullanımı, zorlanması,

Yüksek doz sigara içme/ dumanına maruz kalma ani gelişen ses kısıklığı nedenlerindendir.

 

MÜZMİN (KRONİK) SES KISIKLIĞI NEDENLERİ

 

Ses tellerindeki kist

Nodül ve polipler

Bazı akciğer hastalıkları

Gırtlak ve etraf dokularının tümörleri

Ses tellerinin hareketini sağlayan sinirden kaynaklanan felçler,

Uzun süreli sigara kullanımı nedeniyle ses telinde oluşan tahriş,

Mideden gırtlağa asit içeriğinin kaçması (reflü) nedeniyle oluşan asit yanığı,

Alerji ve sinüs iltihaplarına bağlı geniz akıntısının ses tellerini irrite etmesi

Psikolojik nedenlerle de müzmin ve tekrarlayıcı ses kısıklıkları oluşabilmektedir.

 

SES KISIKLIĞI 10 GÜNÜ BULDUYSA DİKKAT!

 

Ses kısıklığında tanı ve tedavisi bir doktor tarafından yapılmalıdır. Ses kısıklığını gidermek için evde uygulanan yöntemler yarar yerine ziyan verebilir.  10 günü bulan bir ses kısıklığı ise mutlaka bir KBB uzmanı tarafından muayene edilerek değerlendirilmelidir.

 

TETKİKLERI İHMAL ETMEYİN

Ses kısıklığı birçok farklı nedenden oluşabildiği için, ses teli muayenesi ile tedavisi olası olan bir hastalık tesbit edilemediğinde ya da saptanıp da hastalığın kökenini araştırmak gerektiğinde bazı tetkiklerin yapılması da gerekebilmektedir. Bu tetkikler;

Akciğer ve sinüs röntgenleri

Ses tellerinde ödem olduğunda kuşku varsa alerji testleri

Ses telinde lezyon olmadan devinim kısıtlığı varsa beyin ve göğüs bilgisaraylı tomografisi

Direkt rijit laringoskopi (Gırtlak içi)

Ses telinde bir lezyon varsa biyopsi

Daha fazla ses telinin kanserlerinde gerek duyulan gırtlak bölgesinin bilgisayarlı tomografive Manyetik rezonansı (MR)

Ses telinde yanık nedenli bir düzensizlik varsa reflü araştırması için mide endoskopisidir.

 

NODÜLLERE SES TERAPİSİ

 

Her hastalıkta olduğu gibi asıl erek ses kısıklığının tedavisinde de hastalığın nedenine yönelik olmalıdır. Ses kısıklığına ne sebepten olan umumi bir hastalık varsa tedavi ona yönelik olmalıdır:

Viral ya da bakterilerden kaynaklanan bir infeksiyonsa ilaçla tedavi edilmektedir.

Ses telinde nodül varsa tedavi öncelikle ses terapisi olmalıdır. Tedavi edilemediği durumlarda cerrahi tedaviye yönelerek lezyon ameliyatla çıkarılmalıdır.

Ses teli felcinde nedenler fazla farklıdır. Bu ne sebepten tesbit edilerek tedavi ona göre ilaç, eğitim, cerrahi gibi yöntemlerden müsait olanı uygulanabilmektedir.

Ses kısıklığının nedeni reflü ise tedavi mide asidini düşürme ve kaçağı önlemeye yöneliktir. Bu durumda tedavi öncelikle ilaç tedavisidir. Buna cevap alınamazsa cerrahi tedavi düşünülebilir.

Gırtlak kanserinde fazla hususi durumlar dışında tedavi şekli ameliyattır. Ses telinde sınırlı ufak lezyonlarda kimi radyoterapi (ışın tedavisi) de işe yaramaktadır.

 

CERRAHİ TEDAVİNİN ZAMANI ÖNEMLİ!

 

Cerrahi tedavi genellikle diğer bir tedavi olası olmadığı durumlarda tercih edilir. Önlem, ses terapisi ya da ilaç tedavisi ile düzelme olasılığı olan durumlarda öncelikle bu tedavi şekilleri denenmeli cevap alınamıyorsa cerrahi uygulanmalıdır. Ancak kanser ya da kanserleşme riski olan durumlarda cerrahi genellikle öncelikli seçenek olmaktadır.

 

GUATR AMELİYATLARINDAN (TİROİDEKTOMİ) SONRA SES KISIKLIĞI OLABİLİR Mİ?

 

Ses telinin hareketini sağlayan sinir beyinden menfaat, aşağıya boyundan geçerek iner. Tiroit bezi de bu sinirin geçtiği bir bölgedir. Bu bölge ameliyatları sırasında kimi ses teli siniri zedelenebilindiğinden ya da kesilebildiğinden, kimi de etraf dokularda oluşan kanama ve ödemin basısından ses teli felci olabilmektedir.

Kesi dışındaki sorunlar genellikle zamanla ve ilave tedavilerle ameliyat gerekmeksizin düzelmektedir. Ancak kesi durumlarında ses teli bir ya da çift taraflı nüzul olabilmektedir. Bu durumlarda kesilerde ve bilhassa çift taraflı kesilerde cerrahi hatta kimi acil cerrahi tamir gerektirebilmektedir.

 

SESİMİZİ KORUMAK İÇİN;

 

Sigara ve alkol gibi tahriş edici maddelerden ırak durulmalı

Sesi fazla zorlamayıp doğru kullanılmalı

Bol su içmek,

Boğazı tahriş edici zorlamalardan ırak durmak,

Reflü varsa bunun tedavisini erken ve müsait şekilde yapmak,

Nem ve ısısı müsait ortamlarda bulunmak;

Anahtar Kelimeler:
Ses Kısıklığına Dikkat

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol