Öğretmen Diyarı

Şeker hastası olmak istemiyorsanız mutlaka yapın!

Etkin Eczacılık Derneği, 14 Kasım Diyabet Günü nedeniyle, 21 Kasım'a kadar herkesi, diyabet komplikasyonlarını öğrenmek ve erken teşhis için eczaneye başvurmaya davet ediyor. Diyabet herkesin karşılabileceği bir hastalık. Fakat diyabet gibi hastalıklara karşı düzenli kahvaltı yapmak çok iyi bir önlem...

Eczacılık mesleği mensuplarının koruyucu sağlıkta ve kronik hastalıkların yönetimindeki rolüne katkıda bulunmayı hedefleyen Etkin Eczacılık Derneği, 14 Kasım Diyabet Günü nedeniyle bir haftalık kampanya yürütüyor. Kampanyaya 21 Kasım tarihine kadar Türkiye'nin farklı illerinden çok sayıda üye eczane katılıyor. Dernek, kampanyayla Tip 2 diyabet risk faktörlerini azaltmanın ve diyabetin erken teşhisini sağlamanın yanı sıra diyabet komplikasyonlarını önlemek ve geciktirmek için farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

DİYABET RİSKİ ALTINDA MISINIZ?

Kampanya dahilinde diyabet risk anketlerini ücretsiz olarak uygulayacak olan eczanelerde risk grubundaki kişilerin belirlenmesi ve erken teşhis için hekime yönlendirilmesi hedefleniyor. Diyabet için risk grupları ise şöyle sıralanıyor:

§ 40 yaş üzeri, birinci derece yakınında diyabet olan kişiler

§ Bel çevresi 88 cm olan kadınlar ve 102 cm olan erkekler

§ Kalp-damar hastalığı (koroner kalp hastalığı, inme veya ayak-bacak damarlarında tıkanıklık) bulunan kişiler

§ Hipertansiyonu olan kişiler (kan basıncı 140/90 mmHg veya üzerinde)

§ Dislipidemisi (HDL-kolesterol 35 mg/dl veya altında ya da trigliseridi 250 mg/dl veya üzerinde) olan kişiler

§ Polikistik over sendromu olan kilolu kadınlar

§ Gebelik diyabeti tanısı konmuş veya iri Bebek doğurmuş kadınlar

§ Bozulmuş açlık glukozu veya bozulmuş glukoz toleransı saptanmış kişiler

§ Düşük doğum tartılı doğan kişiler

§ Sedanter yaşam süren veya fizik aktivitesi düşük olan kişiler

§ Doymuş yağlardan zengin ve posa miktarı düşük beslenen kişiler

§ Bazı antipsikotik ilaçları kullanan kişiler

 

 

Bu risk faktörlerinden en az birini taşıyan kişilere Dernek üyesi eczanelerde kampanyayla ilgili bilgilendirmenin yanı sıra diyabet risk testi uygulanacak ve kilo, vücut kitle indeksi, bel çevresi, tansiyon ölçümleri gerçekleştirilecek. Diyabeti olan kişilere şeker hastalığı tanısı koymak için kullanılan Hemoglobin A1C kan tahlilinin önemi anlatılacak, risk grubuna giren kişiler anket sonuçlarına göre gerek duyulursa hekime yönlendirilecek.

"Sağlıklı beslenme kahvaltıyla başlar" sloganıyla günün en önemli öğünü olarak kahvaltının önemine de dikkat çekilen kampanyada, sağlıklı beslenmenin, özellikle sağlıklı bir kahvaltının Tip II diyabet riskini azaltmadaki önemi de anlatılacak.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol