Öğretmen Diyarı

Sağlıklı Zayıflatan Yiyecekler

Süper yiyecekler olarak tabir edilen bazı gıdalar, aynı anda pek çok fayda sağlıyor beden için. Kemik oluşumuna destek olma, kronik hastalıkları önleme, göz sağlığına iyi gelme, zihni açma gibi etkileriyle sağlığımıza katkı sağlıyor.

 

Hem sağlıklı yaşamak hem de kilo vermek istiyorsanız günlük beslenme programınıza bu gıdaları eklemelisiniz. 


Brokoli


Çiğ ya da pişmiş nasıl tükettiğiniz genel olarak fark etmez. Bu sebze genel olarak ta kanser önleyici olarak bilinmesinin yanında kalori değeri çok düşük olduğu için diyet menülerinde önemli bir yer tutar. 


Nohut


Az miktarda tüketilmesine rağmen tok tutuculuğu fazla olan bir baakliyat olduğu için ve genel beslenme açısından da önemli olan bir besindir. Yarım fincan nohutta 2 gramdan daha fazla dirençli nişasta bulunuyor. Ayrıca lif, protein ve sağlıklı yağlar açısından da zengin bir tahıldır. Tok tutma özelliğiyle diyetinize katkı sağlayabilir. 


Yulaf


Yulaf, lif açısından zengin bir besindir. Lifli yapısından dolayı besleyiciliği ve tok tutuculuğu oldukça fazladır. Bu nedenle bir porsiyon yulaf, gün boyunca tok hissetmenizi sağlar. Sadece yarım fincanı bile içerdiği 4.6 gram dirençli nişastayla, metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını sağlayan sağlıklı karbonhidrat almanızı anlamına gelir. 


Avokado


Yağlı yiyeceklerden kaçınmak kadar hangi yağ gruplarını tükettiğiniz daha da önemidir. Oleik asit, avokadoda bulunan sağlıklı tekli doymamış yağlardan oluşan bir bileşimdir. Her gün çeyrek ya da yarım avokado yemeye başlayıp bunu sürekli hale getirirseniz, karın yağlarınızın eriyip gittiğine şahit olabilirsiniz. Bu meyve aynı zamanda lif ve protein de içeriyor. 


Somon balığı


Yağsız protein kaynaklarının kullanılmasını yağ eklemeden de tok hissetmenizi sağlar. Buna rağmen, 18-50 yaş arasındaki kadınların maalesef büyük çoğunluğu temel besini alması gerektiğini bilmiyor. Kırmızı etten daha yağsız olan somon balığı, sağlıklı tekli doymamış yağlar açısından zengindir ve diyet menüsünde yer alması gereken bir besindir. 


Yaban mersini


Küçük boyutuna rağmen oldukça faydalı bir meyve olan yaban mersininin en iyi bilinen özelliği yaşlanma karşıtı olması. Bir fincan kadar yaban mersini yalnızca 80 kalori içeriyor ve içindeki 4 gram lifle tok hissetmenizi sağlıyor. 


Badem


Kalori değeri yüksektir ama menüde ki yeri sınırlandırılırsa Badem de zayıflamaya yardımcı olan sağlıklı yağlar mevcut. Bu nedenle özellikle kilo vermede yardımcı bir besin. Yapılan araştırma, diyette badem yiyenlerin, aynı diyet listesine badem eklemeden yapanlara göre daha fazla kilo verdiğini gösterdi. 


Çam fıstığı


Bademle aynı sağlıklı yağları içerdiğinden, karın yağlarının yakılmasına ve açlık hormonunun bastırılması konusunda çok önemli olan maalesef çok iyi tanınmayan bir üründür. Zayıflı ve sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı oluyor. Araştırmalarda, bu tür sağlıklı doymamış yağlarla doymuş yağların yer değiştirdiği beslenme planını uygulayan kilolu insanların, çok yoğun egzersiz yapmaya gerek kalmadan ve kalori alımını düşürmeden kilo verdiği gözlemlendi.


Yeşil çay


Yeşil çay da tıpkı su gibi midenizi dolu tutar ve kilo vermenize yardımcı olur. Ek olarak yeşil çaydaki antioksidanlar yağ ve kalori yakımınızı da artırır. Günde beş fincan yeşil çay, normalde vereceğiniz kiloyu iki katına çıkarabilir


Mercimek


Mercimek doyurucu protein ve lif açısından büyük bir kaynak. Yarım fincan ölçeğinde mercimekte metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını artıran sağlıklı karbonhidrat olan dirençli nişasta mevcut

Yumurta


Kahvaltının bu temel besini iştahınızı frenleyecek proteinlere sahip. Araştırmalarda, kahvaltıda yumurta yiyen kilolu kadınların çörek yiyenlere göre iki katı kilo verdiği gözlemlendi. 

Kolesterol konusunda da endişe etmeyin: Kahvaltıda yumurta yiyenlerin çörek yiyenlere göre ne kötü kolesterolü daha yüksek ne de iyi kolesterolü daha düşük çıktı. 

Patates


Patatesin yüksek kalori içerdiği doğru, ama bir dilim beyaz ekmeğe göre üç kat daha doyurucu olduğunu da unutmamak gerekiyor.Az tüketilen bir patates ile uzun süren açlıklar hissedilmesinin önüne geçilebilir. Tok tutma oranıyla patates, tok tutan yiyecekler listesinde en üst sırada yer alıyor. Ayrıca yağ yakılmasına yardımcı olan dirençli nişasta açısından da oldukça zengin bir yiyecektir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol