Öğretmen Diyarı

Sağlıklı Bireylerin Her Gün İşe Gitmeden Önce Yaptıkları 10 Şey

1. 20 dakika erken uyanın

Bu biraz zor olabilir, hele de benim gibi alarm çalarken kuş tüyü yastığınızdan ayrılmakta güçlük çekiyorsanız. Kendim için çalışmaya başlayana kadar tam bir “yatak sevdalısı” idim. Daha sonra, sabahları öğlen ve akşamlara kıyasla daha iyi çalıştığımı fark ettim. Bu yüzden, artık sabahları en az bir saat erken kalkıyorum ve sonuç olarak kendimi çok daha üretken hissediyorum.

Bunu denemeye ne dersiniz? Sabahları kendinize bu ekstra zamanı yaratın. Böylece her şeyi bir seferde halletmek için strese girmeyeceksiniz. Bu ipucu, sıraladığım diğer ipuçlarını uygulamanızda da yardımcı olacaktır.
2. Meditasyon yapın ve günlük hedefleri belirleyin

Sabah hiçbir şey yapmadan önce, kendi sessiz köşeme çekiliyorum ve meditasyon yapıyorum. Bu sayede, günlük ruh hali ve gün içindeki hedeflerimi belirliyorum. Ayrıca bu sayede, rahatlayıp, sakinleşebileceğiniz bir alanda bulunmuş oluyorsunuz. İşe giderken araba kullanıyorsanız ya da kalabalık metrolarla cebelleşmek zorunda kalıyorsanız, meditasyondan sonra daha az tepki göstererek baş edebilirsiniz. Dolayısıyla, gününüze diğer sağlıklı insanların yaptığı gibi, gün boyu yapacaklarınızı hayal ederek başlayın ve güzel bir gün geçirmenizi sağlayın.
3. Limonlu ılık su için

Güne sağlıklı bir şekilde başlamak istiyorsanız, su ihtiyacını karşılayan ve besleyici limonlu ılık su içmek harika bir seçim olacaktır. Sindirimi harekete geçirmesiyle bilinir ve daha iyi bir sağlık için olumlu bir adımdır. Neden olmasın?
4. Oturun ve doğayı seyredin

Bu, doğal çevrenizle iletişime geçmeniz ve o an sahip olduklarınız için şükretmek adına mükemmel bir yoldur. Ne sıklıkla yalnızca oturup, etraftaki kuşları ve doğayı dinliyor ve izliyorsunuz? Hayatımızda sürekli bir şeyden başka bir şeye koştururken o kadar çok zaman harcıyoruz ki, yalnızca yaşadığımız için ne kadar şanslı olduğumuzu unutuyoruz. Olağan sabah rutininizden yalnızca beş dakika ayırabilirseniz, o kapının ardında olanlara hayran kalacaksınız.
5. Biraz egzersiz yapın

Tam bir saatlik jimnastik ya da terlemeli 30 dakikalık koşudan bahsetmiyorum. Bu daha çok, dışarı çıkıp rahatlamak ve tam anlamıyla uyanmak için doğada hafif bir yürüyüş olabilir. Sağlıklı insanlar bunu yalnızca enerji kaynağı olarak görmekle kalmıyor aynı zamanda, beyni canlandırmanın, temiz ve rahat bir zihinle güne başlamaya yardım ettiğini biliyor. Yalnızca 10 dakika bile olsa, biraz egzersiz hiç yoktan iyidir. Hem mükemmel hissedecek hem de mükemmel görüneceksiniz. Ne zararı olabilir ki?
6. Her zaman kahvaltı edin

Eğer kahvaltımı etmezsem, gün boyu huysuz olacağımı biliyorum. Bu yüzden her sabah kahvaltı ediyorum. Yalnızca alelade bir kahvaltı değil. Sağlıklı olmasına ve her zaman meyve içermesine dikkat ediyorum. Sağlıklı insanlar kahvaltı eder. Çünkü; beynin gıdasıdır ve iş yerinde daha aktif olmanızı ve daha eğlenceli olmanızı sağlar. Yapabilirseniz, kahvaltınızı gerçekten lezzetli yapmaya çalışın. O kadar lezzetli olsun ki, kahvaltıyı kaçırmamak için her şeyi yapın!
7. Öğle yemeğinizi hazırlayın

İşe gitmeden önce öğle yemeğinizi hazırlamak, öğle arasında zaman kazanmanızı sağlayacak harika bir yoldur. Düşünün bir kere: Kaç kez öğle arasında da durmaksızın çalıştınız ya da öğle arasının yarısını ne yiyeceğinizi düşünerek geçirdiniz? Kendinize bir iyilik yapın; Önceden tüm sağlıklı yiyecekleri paketleyin ve tüm öğle aranız boyunca onların tadını çıkarın!
8. Yapılacaklar listesi oluşturun

Bırakın her günü, her hafta yapılacak yığınla işimiz oluyor. Peki gün içerisinde kesinlikle tamamlanması gereken şeylerin listesini yaparak stresinizi azaltmaya ne dersiniz? Bunu yaparsanız, önemli kararlar alırken yaşadığınız stres ve gerginlikten kurtulursunuz. Bu sayede, tamamlamanız gereken işleri bilirsiniz ve bu liste de size yapmanız gerekenleri hatırlatır. Sonuçta, kendi moralinizi bozan yine SİZSİNİZ! Ancak, bazı işlerin son dakikaya kalması nedeniyle esnek davranmak önemlidir. Çünkü sonunda tahmin ettiğinizden daha az zamanınız olabilir. Her zaman sakin kalmaya, panik yapmamaya çalışın. Bir sonraki gün için listenizi yenileyin. Bunu yaptığınız sürece, kendinize hiç zarar vermemiş olacaksınız.
9. Hareketlendirici ve motive edici şarkılar dinleyin

Bir kez olsun TV ve radyoyu unutun. Sabah haberleri canınızı sıkabilir. Bunun yerine en sevdiğiniz şarkıyı dinleyin ve her sabah moralinizi yüksek tutun. Müzik, sizi yaşadığınız ana getiren mükemmel bir araçtır. Bu sayede iyi şeylere odaklanabilir ve gelecekle ilgili endişe ve kaygılarınıza son verebilirsiniz.
10. Her gün sahip olduğunuz şeyler için şükredin

Hayatınız ve sahip olduklarınızı yansıtmak için kendinize zaman ayırın. Her sabah şükrettiğiniz tüm şeylerin listesini yapmak için kendinize vakit ayırın ve hayatınızın şimdiki safhasını yeniden değerlendirin. Bu sayede, etrafınızdaki tüm iyiliklerin farkına varacaksınız. Bunu her sabah yapmak size kendinizi mükemmel hissettirecek ve size ilham verecek. Sonuç itibariyle, şükretmek mutluluk ve bolluğun anahtarıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim