Öğretmen Diyarı

Ruh Halimiz Bakterilerin Elindeymiş

Bağırsak florası yani bakterileri sindirim sisteminde yaşayıp konak organizmanın sindirimiyle ilgili çeşitli yararlı işlevler gören mikroorganizmalardır.Bağırsak bakterileri ruh halimizi belirliyor, bu şu anda size garip gelebilir ama yapılan araştırmanın sonucu bu. Bilim insanları , ihtiyaç duyduğu besinleri alabilmek için iç salgı bezleri ve sinir sistemine sinyaller gönderen bakterilerin insanların  psikolojik durumunu etkilediğini ve kişiyi belirli bir besine yönelttiğini de belirtiyor. 

Amerikalı bilim insanlarının araştırması sonucunda,  bağırsaktaki farklı tür bakterilerin farklı besinlere ihtiyacının olduğunu, örneğin bazılarının şekerli, bazılarının yağlı besinleri tercih ettiğini ortaya koydu.

Araştırmaya imza atanlardan Athena Aktipis, bağırsaktaki bakterilerin sinir sinyalleri göndererek kişinin ruh halini, davranışını ve "damak zevkini" değiştirebileceğini ve bakterilerin toksin üreterek kişiyi kendini iyi ya da kötü hissetmeye itebileceğine dikkati çekiyor.

 

Araştırmada ayrıca bazı bakterilerin farelerde endişe halini artırdığı belirlenirken klinik araştırmalar "Lactobacillus casei" bakterisi içeren probiyotiklerin tüketiminin ruh halini düzeltebileceğini de gösteriyor.

Bilim insanları ayrıca bağırsak florasının daha iyi anlaşılmasının obezite gibi hastalıkların önlenmesini sağlayabileceğini kaydetti. 

 

kadinhaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol