Öğretmen Diyarı

Renkli gözlüler dikkat!

 Uzmanlar, renkli gözlü kişilerin güneşe çıkarken daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. 

Yediklerimizden içtiklerimize, soluduğumuz havadan güneş ışınlarına kadar birçok etken göz sağlığımızı tehdit ediyor. Gözlerimizi ovalamak, gözyaşı silmek gibi gün içinde onlarca kez yaptığımız ancak sıradan sandığımız hareketler birçok hastalığı da beraberinde getirebiliyor. Habertürk'te yer alan habere göre, Op. Dr. Tülay Kılıç, vücudumuzun en hassas ve en önemli organlarından biri olan göz ve göz sağlığıyla ilgili dikkat çekici bilgiler paylaştı: Gözyaşını silmek bulaşıcı hastalıklara yol açabiliyor Oldukça masum bir hareket gibi görülse de birinin gözyaşını silmek bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarabiliyor.

Eğer kişide gözde kızarıklık, aşırı sulanma, kapak şişliği gibi rahatsızlıklar varsa sadece gözyaşıyla bile hastalık bulaşıcı olabiliyor.  Gözyaşına temas etme durumunda hemen sabun ve temiz suyla ellerimizi yıkamamız gerekiyor. Başkalarının makyaj malzemelerinden bile bulaşıcı hastalık kapılabilir. “Makyaj malzemelerini ortak kullanmamak gerekiyor.

Göz nezlesi olarak bilinen konjonktivit göz farı, göz kalemi ve rimel gibi makyaj ürünleriyle bulaşabiliyor.” Renkli gözlüler mutlaka güneş gözlüğü takmalı Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak zamanla lenste koyulaşmaya, katarakta ve görme noktasında hassasiyete sebep oluyor. Güneş ışınlarının dik geldiği dönemlerde mutlaka güneş gözlüğü kullanmamız gerekiyor. Özellikle renkli gözlü kişileri daha dikkatli olması gerekir. Renkli gözlü kişilerde kızarıklık görülme oranı koyu renk gözlü kişilere göre daha fazladır.

Bu nedenle renkli gözlü kişilerin uzun süre güneşte kalmaması ve güneş gözlüğü kullanımına daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Güneşin zararlı ultraviyole ışınları erken katarakt oluşumuna, retinada özellikle sarı noktada oluşabilecek hasarlara yol açıyor. Göze alınan ani bir darbe ya da herhangi bir cisim kaçması durumunda gözü ovalamak ciddi sıkıntılara yol açabiliyor. Ufak bir toz kırpıntısının ya da sigara külünün gözle temas etmesi durumunda bile korneanın çizilebilir.  

Op. Dr. Tülay Kılıç, ''Çünkü küçük bir sinek ya da toz kaçması gibi durumlarda hemen gözlerimizi ovuşturarak gözümüze giren cismi çıkarmaya çalışıyoruz. Bu tip durumlarda ya da alınan ufak bir darbe sonucunda bile asla gözlerimizi ovalamamamız gerekiyor. Aksi takdirde korneanın çizilmesi, göz kaybı yaşanması gibi sonuçlara yol açabiliyor.

Bu tip bir durumda hemen serum fizyoloji ile eğer yoksa bol su ile yıkayarak göz hekimine başvurmak gerekiyor” diyor. Belli aralıklarla gözlerinizi dinlendirin ve göz kırpın Gözde sulanma, kaşıntı, ağrı, okurken zorlanma, yazıların birbirine karışması, göz ve baş ağrısı, başı eğik tutarak okuma, gözleri kısarak bakma, odaklanma gibi problemler göz hastalıklarının en önemli belirtileri başında geliyor. Çok uzun saatler boyunca bilgisayar başında vakit geçirmek kirpik dibi iltihabı, kuruluk, alerji birçok göz hastalığı beraberinde getiriyor.

15-20 dakikada bir bilgisayar başından kalkıp mola vermemiz ve gözlerimizi dinlendirmemizi öneren uzmanlar mutlaka aralıklı dinlenmeler yapmamız ve göz kırpmamız gerektiğini söylüyor. 

 

on5yirmi5.com

Anahtar Kelimeler:
renkli gözlüler dikkat

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim