Öğretmen Diyarı

Reçetelerde \'elektronik imza\' dönemi başlıyor

ANKARA - Yeşim Sert Karaaslan


Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Başkanı Erdoğan Çolak, AA muhabirine yaptığı açıklamada,Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile imzalanan ekprotokolün, Türkiye'de özel durumlar dışında artık reçetelerin e-reçete ile yazıldığını söyledi.


Elektronik ortamda yazılmış olan reçetenin "e-reçete" olarak tanımlandığını ve Türkiye'de debaşarı ile uygulandığını ifade eden Çolak, SosyalGüvenlik Kurumu (SGK) tarafından her doktora şifreverildiğini anlattı. Çolak, bu şifre ile ekranınaçılabildiğini ve ilacın reçetelendirilebildiğini dile getirerek, "Ancak, kimi zaman reçeteler, doktorlartarafından değil, sekreterler tarafından yazılabiliyor. Dolayısıyla, ilacın yazılıp yazılmadığı, talep edilen ilacın değiştirilip değiştirilmediği gibi güvenlik sorunu ortaya çıktığında, hekimlerin sorumluluğukonusunda hukuki boşluk söz konusudur" diye konuştu.


İlaç ve reçetenin çok ciddi bir sorumluluk istediğini vurgulayan Çolak, bu konuda güvenilirlik kriterlerinin tam olması gerektiğine işaret etti.


Çolak, bu alanda güvenliğin artırılması gerektiğine işaret ederek, yeni uygulamaya girecek "elektronikimza" ile bunun sağlanabileceğini bildirdi.


Uygulamanın 1 Ocak'ta başlaması öngörülüyor

"Eğer elektronik imza kullanılarak bir belge imzalanmışsa, kanunen onun kesinlikle sahibi tarafından atıldığının belgesidir" diyen Çolak, şunları kaydetti:


"Bu, aynı manuel reçetedeki doktorun kaşesi ya da ilaç teslim edildiğinde sahibinin aldığına dair reçetenin arkasını imzalaması gibidir. Hatta, elektronik imza bunlardan daha güçlü bir delildir.

Dolayısıyla, elekronik reçete ve elektronik raporlarda mutlaka hekimlerin elektronik ortamda bunuonaylaması gerekiyor. Oysa, şimdiki mevcut uygulamada e-reçeteler e-imza ile kapatılmıyor. Şimdi SağlıkBakanlığının konuya ilişkin yaptığı çalışmalar tamamlanarak buna ilişkin duyuru yapmasını takiben,elektronik imzası olmayan reçeteler eczaneler tarafından verilmeyecek."

Çolak, bunun için hazırlıkların devam ettiğini belirterek, "Uygulamanın 1 Ocak'ta başlamasını öngörüyoruz" dedi.

Bu uygulamanın hem hekimler hem de eczacılar açısından çok önemli olduğunu belirten Çolak, "Buşekildezaman zaman gündeme gelen usülsüzlükler de engellenmiş olacak. Hekimin şifresi, onun bilgisidışında alınmış ve reçete edilmiş olabilir. Bu durumda, sahibi belli olmayan kusur ortaya çıkıyor.Elektronik imza ile kapıtıldığındahekimin reçetesi hiçbir zaman onun izni ve imzası olmadan açılamayacak. Bu da reçete ve rapor güvenliği sağlamış olacak" dedi.

 
\"Anadolu
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim