Öğretmen Diyarı

Peynir ye kemiklerini güçlendir

Günümüzde modern yaşam koşulları ve yetersiz beslenme yüzünden kemik erimesi, birçok kadının kabusu haline gelmiştir. Ancak kalsiyum ağırlıklı beslenme ile bu hastalığın üstesinden gelinebilir. Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu "Kemiklerin sessiz hırsızı osteoporoza peynir ile dur demek mümkün" dedi.

Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, düzenli olarak peynir tüketmenin kemik erimesi riskini azaltacağını söyleyerek, kemik erimesinin önlenmesi ve tedavisinde en iyi önlemlerden birinin kalsiyum almak olduğunu ifade etti ve vücudun kalsiyum ihtiyacının karşılanması için de kalsiyum kaynağı olan peynirin sofralardan eksik edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Yetersiz kalsiyum alımında en çok çocuklukla erişkinlik arasındaki geçiş döneminde (adolesan) yer alanlar ile yaşlıların zarar gördüğünü dile getiren Garipağaoğlu, "Adolesan dönemi kemik sağlığı açısından en önemli ve kritik dönemlerden biridir. Çünkü bu dönemde alınan yeterli kalsiyum ile kemik kitlesi maksimum düzeyine ulaşabilmekte, erişkinlik döneminde kemik kitlesi korunabilmekte ve post-menapozal dönemde ise sadece kemik dokusunun kaybı yavaşlatılabilmektedir" görüşünü kaydetti.
 
Süt ürünlerinin kalsiyum açısından en zengin kaynak olduğunu yineleyen Garipağaoğlu, yeterli ve önerilen miktarda kalsiyum tüketilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bunun için günde en az 60 gram peynir ile iki su bardağı süt veya yoğurt yemeye özen gösterin" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol